Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert Przeglądu Piosenki Aktorskiej: A Filetta

17 Marzec, 2018 | 18:30 - 20:30


Występują: Jean-Claude Acquaviva (kompozytor), François Aragni, Petr’Antò Casta, Paul Giansily, Stéphane Serra, Maxime Vuillamier

Zespół A Filetta (nazwa zespołu odnosi się do korsykańskiego gatunku paproci) istnieje już 40 lat. Ulega modyfikacjom personalnym (obecnie występuje w nim tylko dwóch śpiewaków z oryginalnego składu), ale jego istota pozostaje niezmienna. Pragnieniem Michela Frassatiego, założyciela zespołu, było zachowanie i popularyzacja tradycyjnej muzyki z wyspy, administracyjnie będącej co prawda częścią Francji, ale od stuleci pielęgnującej swoją kulturową odrębność. Z naciskiem – co pokazała przyszłość grupy – na popularyzację, a to oznaczało otwartość na wszystko, co w mniej lub bardziej dosłowny sposób koresponduje z tradycyjnymi, polifonicznymi pieśniami z Korsyki.Repertuar zespołu jest dziś szeroki, obejmuje zarówno źródłowy kanon (czyli kunsztowne, choć śpiewane jakby od niechcenia, naturalnymi głosami pieśni, których autorstwo ginie w pomroce dziejów), muzykę świecką i sakralną, jak i liczne kooperacje, a to z kompozytorami muzyki filmowej, a to z improwizującymi jazzmanami.

Korsykańscy wokaliści zjeździli niemal cały świat, nagrywają płyty dla najważniejszych wydawców (ECM, Harmonia Mundi), stale poszerzają muzyczne horyzonty.

Ich najnowszy album nosi tytuł „Castelli”. Ten tytuł jest metaforyczny. A więc: zamki z kamienia. Ale też: zamki na piasku, zamki z kart… Słychać w tych pieśniach mądrość i melancholię. Jak w wierszu Borgesa: „Wiem, że straciłem tyle, iż trudno by zliczyć te wszystkie utraty; teraz są czymś, co jest moje.”

Szczegóły

Data:
17 Marzec, 2018
Czas:
18:30 - 20:30

Organizator

Teatr Muzyczny CAPITOL – PPA
Telefon:
+ 48 71 789 04 57
Email:
ppa@ppa.wroclaw.pl

Miejsce

Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 5a
Wrocław, dolnośląskie Polska
+ Google Map
Zwiększ czytelność