DOBREGO, SŁODKIEGO 5778 ROKU! SZANA TOWA U-METUKA! HAVE A SWEET NEW YEAR!

Nadszedł czas podsumowań!
 
Zgodnie z żydowską tradycją, weszliśmy niedawno w nowy, 5778. rok.
 
Z tej okazji zespół Fundacji Bente Kahan pragnie złożyć wszystkim swoim Przyjaciołom, Znajomym oraz Współpracownikom życzenia pomyślnego, zdrowego, a przede wszystkim – słodkiego roku!
 
Dziękujemy Państwu za liczne odwiedziny Synagogi pod Białym Bocianem przy okazji wydarzeń przez nas organizowanych. Dajecie nam Państwo siłę i energię do dalszych działań! Mamy nadzieję, że w Nowym Roku będziemy widywać się jeszcze częściej, niż w poprzednim!
 
Wykorzystując okazję, pragniemy również złożyć szczególne podziękowania Miastu Wrocław za wsparcie okazane prowadzonemu przez nas Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem.
 
Rok 5777 był dla nas wyjątkowy. Synagogę odwiedziła rekordowa ilość turystów, a prowadzone przez Fundację Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej koordynowało organizację unikatowych projektów. Możemy pochwalić się organizacją Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które po raz pierwszy na Dolnym Śląsku odbyły się w Synagodze pod Białym Bocianem.
Był to również czas nieoczekiwanych odkryć.
 
Nasze najważniejsze wydarzenia:
 
Festiwal muzyczny “Lato w Synagodze pod Białym Bocianem”. Cykl 7. różnorodnych koncertów, od muzyki klezmerskiej, przez tango, po orientalne brzmienie santuru. Każdego roku “Lato w Synagodze pod Białym Bocianem” cieszy się coraz większą frekwencją, na co dowodem jest ogromne zainteresowanie tegoroczną edycją.
 
Wystawy. Oba balkony Synagogi pod Białym Bocianem spełniają również funkcje wystawiennicze. W tym roku udało nam się zorganizować następujące wystawy czasowe: “Moi polscy rodzice, moi żydowscy rodzice”, “Wielokulturowi Wrocławianie”, “Diaspory żydowskie”, “Babiniec – kobiety w kulturze jidisz”. Pracujemy również nad ulepszeniem i uzupełnieniem treści wystawy stałej “Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.”.
 
Odrestaurowany Szul, tzw. Mała Synagoga. Odrestaurowana w grudniu 2015 roku Mała Synagoga jest nie tylko miejscem modlitwy dla członków Wrocławskiej Gminy Żydowskiej, ale również przestrzenią dla projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci oraz wykładów kierowanych do starszej publiczności.
W przestrzeni szulu udało nam się zorganizować spotkania m.in. z dr. Maciejem Łagiewskim, Aleksandrem Gleichgewichtem, czy Markiem Sucharem. Wydarzenia te odbyły się w ramach Dnia Izraela oraz Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej.
 
Renowacja zabytkowej Mykwy i piwnicy synagogi. Stoimy przed nowymi wyzwaniami – jesienią ruszy proces renowacji zabytkowej mykwy oraz przestrzeni piwnic Synagogi Pod Białym Bocianem. Mykwa stanie się koszerną łaźnią rytualną oraz miejscem multimedialnych ekspozycji. Przestrzeń piwnicy posłuży za miejsce wystaw, pokazów filmowych oraz warsztatów. Planowane działania odbędą się dzięki wsparciu Miasta Wrocław oraz funduszom European Regional Development Fund pochodzącym z Unii Europejskiej.
 
Wydarzenia. Jak co roku, organizowaliśmy Dni Wzajemnego Szacunku, upamiętniające tragiczne wydarzenia Nocy Kryształowej. Braliśmy również udział w Nocy Muzeów, a Dzień Kobiet upłynął w synagodze pod znakiem twórczości Ilse Weber oraz inauguracji cyklu, prowadzonych przez rebecyn Danielle Chaimovitz, wycieczek po Wrocławskiej Mykwie.
 
Prace archeologiczne w miejscu Nowej Synagogi. Fundacja Bente Kahan wraz z wrocławskim oddziałem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, przeprowadziła sondażowe badania archeologiczne w miejscu, gdzie jeszcze 79 lat temu stała Nowa Synagoga. Prace były możliwe dzięki wsparciu Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który zdecydował o przekazaniu Fundacji Bente Kahan części środków z przyznanej mu w 2016 r. Nagrody im. Ignatza Bubisa. FBK postanowiła przeznaczyć te fundusze na prace wykopaliskowe.
 
Zdjęcia: T. Fila (1, 3-6) / Chidusz.com (2)