Marsz Wzajemnego Szacunku [9.11.2017]

Zapraszamy w czwartek, 9. listopada o godzinie 19:00 do przyłączenia się do Marszu Wzajemnego Szacunku.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku nastąpiła niespotykana wcześniej na taką skalę eskalacja przemocy wobec społeczności żydowskiej w Niemczech i Austrii. Naziści spalili lub zniszczyli kilkaset synagog i domów modlitwy, wybijali szyby w żydowskich sklepach i demolowali żydowskie mienie. Taki sam los spotkał wrocławską Nową Synagogę. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń, 9 listopada obchodzony jest w całej Europie Dzień Walki z Faszyzmem. We Wrocławiu organizujemy z tej okazji Dni Wzajemnego Szacunku.

Marsz rozpoczniemy na dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem, skąd wspólnie udamy się do pomnika na miejscu spalonej 9. listopada 1938 r. Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej. Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość.

W tym roku marsz poprzedzony zostanie otwarciem wystawy poświęconej ludobójstwu w Rwandzie (godz. 16:30), przemówieniami ambasadora Rwandy Igora Cesara i świadka tamtych wydarzeń oraz koncertem rwandyjskiego zespołu (godz. 17.30). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Marsz odbywa się bez haseł i transparentów. Więcej informacji: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540

Marsz Wzajemnego Szacunku organizowany jest przez Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem dzięki wsparciu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)