[19.04] Otwarcie i ekspozycja wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

Środa, 19.04.2017, godzina 14:45. 
II piętro synagogi Pod Białym Bocianem, Włodkowica 5a, Wrocław

moi_zydowscy_rodzice

Tego samego dnia, o godzinie 17:30 zapraszamy na pokaz filmu Sklep przy głównej ulicy z Idą Kamińską w roli głównej oraz o godzinie 13:00 na uroczystości pod przy płycie pamiątkowej na placu Bohaterów Getta Warszawskiego (przejście z ulicy Kazimierza Wielkiego w stronę Placu Solnego).

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice
— żydowscy i polscy.

Pomysł opowiadania historii Dzieci Holocaustu za pomocą zdjęć ich żydowskich  i polskich rodziców sformułowała przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanna Sobolewska-Pyz — sama będąca ocalonym z Zagłady dzieckiem. Zestawienie archiwalnych fotografii ze współczesnymi portretami dodało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Powstała w ten sposób wystawa o życiu.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce.

Wystawa eksponowana będzie w kwietniu oraz w maju w synagodze Pod Białym Bocianem w godzinach jej otwarcia (poniedziałek-czwartek 10:00-17:00, piątek i niedziela 10:00-16:00).