Wirtuoz gry na SANTURZE – Javid Afsari Rad zagra w synagodze [6.08]

Javid Afsari Rad – Koncertowe Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Bilety: 35/25zł. Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. (sms): 692 804 540. Dostępne w salonach EMPiK, na stronie ticketpro.pl oraz na godzinę przed koncertem w synagodze.

Javid Afsari Rad to niezwykle utalentowany irański imigrant, honorowy obywatel Oslo. Podczas koncertu w synagodze zaprezentuje brzmienie santura, instrumentu strunowego, starszego brata cymbałów.

Przed koncertem odbędzie się zwiedzanie mykwy. To przedostatnia okazja, by zwiedzić wrocławską mykwę przed planowaną renowacją! Mykwa jest miejscem, które od początku XX-wieku do 1968 roku (z przerwą w latach wojennych) służyło Żydom z Breslau i Wrocławia jako łaźnia rytualna. Zapraszamy do obejrzenia pomieszczenia, które zachowało swój historyczny wygląd.
Niedziela, 6. sierpnia, godzina 16:00.

Bilet na oba wydarzenia w specjalnej cenie: 35zł. Bilet na samo zwiedzanie: 10zł.

Poniżej więcej informacji o koncercie:

Zespół w składzie:
Javid Afsari Rad – Santur
Behnam Samani – Tombak

Javid Afsari Rad jest jednym z najwybitniejszych na świecie wirtuozów instrumentu zwanego santur. Javid urodził się w Isfahanie w środkowym Iranie, gdzie uczył się grać pod kierownictwem Saeeda Naeemi Manesha. Później zapoznał się z radifem – klasycznym repertuarem muzyki irańskiej. Studia zaprowadziły Javida do Norwegii, gdzie ukończył muzykologię na Uniwersytecie w Oslo i gdzie brał udział w wielu międzynarodowych projektach muzycznych oraz robił karierę jako kompozytor oraz muzyk. W 2010 r. Jazzland Recordings wydał jego pierwszy solowy album „Afarinesh”, zawierający utwory z tradycyjnego repertuaru muzyki perskiej i kilka jego własnych kompozycji, inspirowanych melodiami oraz dźwiękami Wschodu i Zachodu. W recenzji koncertu w paryskim Theatre des Abbesses (2013) pisano: „Mistrzostwo Javida Afsari Rad jest równe skomplikowaniu radifu. Porusza setki strun z książęcą elegancją i jedwabistą delikatnością. Muzyczny dialog między daf a santurem który stworzył z Bhenamem Samanim jest niezrównany” (Le Monde 14.01.2013).

Za swoje zaangażowanie w pracę z Norweską Orkiestrą Radiową (KORK) w 2007 r. otrzymał Norweską Nagrodę KORK, przyznawaną za innowacyjne i wybitne zasługi dla muzyki orkiestrowej.
Jako muzyk i kompozytor Afsari głęboko inspiruje się pracami Rumiego, legendarnego sufickiego mistyka i poety trzynastowiecznej Persji. Kompozycje Javida oddają mu hołd i zarazem przekazują wielką życiową energię promieniującą z czarującej poezji Rumiego.

Behnam Valikhani Samani urodził się w 1967 r. w Chahar Mahai, Bakhtiari, w Iranie. Gry na tombaku zaczął się uczyć w wieku 13 lat u D. Mohebiego w Isfahanie. Samani występuje w Europie od 1987 r., współpracował z jednymi z najsłynniejszych irańskich muzyków, m.in. F. Paewar, M. Zarief i R. Badie. Pracował także z międzynarodowym gronem artystów obejmującym np. Hariprasada Chaurasia, D. Schneider i H. Mischke, brał udział w wielu spektaklach i projektach muzycznych. W 2001 r. koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Kanadzie razem z Dastan Ensemble. Występował również na wielu festiwalach, jak Festiwal Muzyczny w Sao Paulo 2001, Festiwalach Muzyki Perskiej w Monachium, Szwecji i Austrii, Rythm Stick Festival w Londynie i Rythm Festival w Zurychu.

Koncerty organizowane w ramach Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl). Oficjalny sponsor: BNY Mellon (Poland) SP. z o. o.