Dni Wzajemnego Szacunku

W 2005 roku, dzięki inicjatywie Bente Kahan, odbył się pierwszy Marsz Wzajemnego Szacunku. Od tego czasu, setki wrocławian co roku w wieczór 9. listopada biorą udział w pochodzie z dziedzińca synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika upamiętniającego spaloną w 1938 roku Nową Synagogę przy dzisiejszej ul. Łąkowej. W Marszu uczestniczą władze Wrocławia i województwa dolnośląskiego, dyplomaci z Niemiec, Izraela i innych krajów oraz przedstawiciele różnych wyznań. Kończy się on modlitwą prowadzoną przez aktualnego rabina gminy żydowskiej we Wrocławiu.

Z czasem idea Marszu Wzajemnego Szacunku przerodziła się w o wiele szerszy cykl wydarzeń, które łączy zadanie upamiętnienia pogromu nocy kryształowej. Jednak Dni Wzajemnego Szacunku, które organizowane są przez Fundację Bente Kahan w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, nie ograniczają się tylko do refleksji historycznej, dotyczą także tego, co obecnie dzieje się na świecie (w 2015 roku organizowany był na przykład koncert charytatywny na rzecz działań Polskiej Akcji Humanitarnej na terenie Syrii). W ramach Dni Wzajemnego Szacunku odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy filmów, koncerty, wykłady, wernisaże wystaw prezentowanych w synagodze Pod Białym Bocianem.

Program wydarzeń roku 2016:

dni-wzajemnego-szacunku-ulotka-poprawiona-page-001

 Fundacja Bente Kahan zaprasza na Dni Wzajemnego Szacunku 2016

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, Włodkowica 5a, Wrocław

06.11 NIEDZIELA
godz. 17:00 (Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19-21) „Jesteśmy Żydami z Breslau” – premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa o życiu żydowskich nastolatków, którym przyszło dorastać w Breslau w latach 30. XX wieku. Portret pokolenia, które ratując życie, rozproszyło się na wszystkie strony świata. Po filmie dyskusja z twórcami filmu.

Bilety dostępne w kasach Kina Nowe Horyzonty od 25.10.

07.11 PONIEDZIAŁEK
godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Bente i Olek” (31 min), reż. Andrzej Titkow – dokument o życiu Bente Kahan i Aleksandra Gleichgewichta. Ona urodziła się w żydowskiej rodzinie w Oslo. On wyemigrował do Norwegii po ogłoszeniu stanu wojennego. Tam się poznali, ale w 2000 r. zdecydowali się zamieszkać w Polsce. We Wrocławiu działają na rzecz odbudowania żydowskiej społeczności.
Po filmie dyskusja z reżyserem i bohaterami filmu.

godz. 19:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Fritz Bauer – śmierć na raty” (97 min), reż. Ilona Ziok – historia niemieckiego Żyda, który wojnę przetrwał w Danii i Szwecji. Po powrocie do Niemiec w 1949 r. pracował jako prokurator i sędzia, doprowadzając m.in. do rehabilitacji uczestników zamachu na Hitlera i skazania zbrodniarzy wojennych. Współpracując z izraelskimi służbami wywiadowczymi przyczynił się również do schwytania Adolfa Eichmana.
Po filmie dyskusja z reżyserką. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz (dyrektor Centrum im. Willy’ego Brandta UWr)

Bilet na oba filmy: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

08.11 WTOREK 
godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Przy Planty 7/9” (90 min), reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger – ulica Planty w Kielcach to miejsce, gdzie 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu na ocalałych z Zagłady Żydach. W filmie pokazana jest nie tylko rekonstrukcja wydarzeń i komentarz historyczny, ale przede wszystkim próby przywrócenia pamięci o pogromie wśród mieszkańców Kielc. Głównym bohaterem jest Bogdan Białek, walczący o upamiętnienie ofiar i pojednanie pomiędzy Polakami i Żydami.

Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

09.11 ŚRODA

godz. 17:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Rysa” – spektakl wrocławskiego Teatru ZAR. Wstęp wolny.

godz. 17:40 (synagoga Pod Białym Bocianem) Otwarcie wystawy Joanny Helander. To wyrywki z życia rodziny artystki, które związane są między innymi z przedwojennym Wrocławiem i ulicą Wallstrasse 33.

godz. 18:00 (dziedziniec synagogi Pod Białym Bocianem) MARSZ WZAJEMNEGO SZACUNKU
Z synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej 9. listopada 1938 r. Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej. Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość.

godz. 19:00 (parking Wyższej Szkoły Bankowej, ul. Łąkowa 8) Prezentacja tymczasowej wystawy amerykańskiej artystki Kitty Hubbard. Na jedynym ocalałym od zniszczenia fragmencie muru Nowej Synagogi zostanie pokazana historia wybitnego śpiewaka operowego i kantora, Selmara Ceriniego.

godz. 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Wieczorem patrzą na księżyc” (90 min), reż. Joanna Helander, Bo Persson – w filmie twórcy badają związki współczesnego terroryzmu z nazizmem i faszyzmem. Reżyserzy rozmawiają z ofiarami ataków terrorystycznych z Algierii, Izraela, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii Północnej oraz ekspertami w dziedzinie terroryzmu. Po filmie dyskusja z udziałem twórców.

Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

Wydarzenia towarzyszące:

13.11 NIEDZIELA

godzina 11:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
Zwiedzanie mykwy z Danielle Chaimovitz z wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Czym jest mykwa? Przez kogo jest używana? Danielle opowie o zasadach korzystania z mykwy i odpowie na wszystkie pytania. Wstęp: 8zł Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza, koncert „only a human being” (tłumaczenie utworów na język angielski: Joanna Trzeciak). Kontrabas : Adam Skrzypek, muzyka: Bente Kahan. Dochód z koncertu pomoże wesprzeć działalność statutową Fundacji Bente Kahan w synagodze Pod Białym Bocianem.

Bilety: 30/50zł, Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne w salonach EMPiK, na stronie www.ticketpro.pl a także godzinę przed wydarzeniem w synagodze.

godzina 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Le beau danger” (110 min), reż. René Frölke. Filmowy portret wybitnego rumuńskiego pisarza Normana Manei, autora opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją, przetłumaczonych na ponad 20 języków. W Polsce ukazały się cztery jego książki: Październik, godzina ósma (Pogranicze 2000), O klownach. Dyktator i artysta (Pogranicze 2001), Powrót chuligana (Pogranicze 2010), Kryjówka (Czytelnik 2012). Urodzony w Rumunii w Burdujeni-Suceava, Manea jako dziecko był deportowany w 1941r. do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii. W 1986 roku został uchodźcą politycznym, uciekając na Zachód od reżimu Ceaușescu. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu doświadczenia emigracji i alienacji ukształtowały jego twórczość.
Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury. Wstęp wolny.

14.11 PONIEDZIAŁEK

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) Spektakl „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Bukareszcie, według tekstu Georga Kreislera, austriackiego mistrza kabaretu. W roli głównej: Maia Morgenstern. Nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku.
Historia opowiedziana za pomocą słów i znakomitych piosenek kabaretowych. Monodram w reżyserii Alexandru Dabija w języku jidysz z polskimi napisami. Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Partner: Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Więcej informacji: 

mail: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

dni-wzajemnego-szacunku-logotypy