Lato w Synagodze pod Białym Bocianem

Zapraszamy na muzyczne Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

od 23 lipca do 3 września

Koncerty zawsze w niedzielę o godzinie 18:00

Bilety na każdy z koncertów: 35/25zł. Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. (sms): 692 804 540.

Bilety dostępne w sprzedaży na ticketpro.pl (kliknij, by kupić bilet) oraz w salonach EMPiK. 

Program:

23.07.2017 – Lena Piękniewska z zespołem (Polska) 
Projekt muzyczny „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to przepełnione nadzieją utwory oparte na tekstach młodych poetów z getta, między innymi: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna

30.07.2017 – Mojše Band (Słowacja)
Interpretacje muzyki klezmerskiej przekraczające granice między tradycją a nowoczesnością

6.08.2017 – Javid Afsari Rad (Norwegia / Iran) 
Niezwykle utalentowany irański imigrant, honorowy obywatel Oslo zaprezentuje brzmienie santura, instrumentu strunowego, starszego brata cymbałów

13.08.2017 – Vienna Tango Quintet & Paula Barembuem (Austria / Argentyna) 
Argentyński folk połączony z klasycznymi tangami w jidysz

20.08.2017 – Jalda Rebling  (Niemcy) 
Jedna z najważniejszych postaci odrodzenia muzyki jidysz w Niemczech zaprezentuje osobistą historię jidysz z NRD

27.08.2017 – Koncert Krzyżowa-Music (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej)
Światowej sławy muzycy oraz obiecujące talenty młodego pokolenia zaprezentują dzieła muzyki klasycznej

3.09.2017 – Mish Mash (Włochy) 
Klezmerskie dźwięki z Rzymu z gościnnym udziałem Bente Kahan. Koncert w ramach Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej (pełny program obchodów już wkrótce)

 

 

 

 

Lato w Synagodze pod Białym Bocianem to festiwal złożony z cyklu koncertów artystów z Europy, prezentujących nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz.

Podkreślanie wielokulturowości Wrocławia i zawiłych losów historycznych miasta poprzez koncerty ludzi o różnych korzeniach i tradycjach ma szczególne znaczenie w Dzielnicy Czterech Świątyń. Muzyka jest uniwersalnym językiem zrozumiałym dla każdego, jednak w tym szczególnym projekcie zwracamy też uwagę na język mowy – piosenki śpiewane w różnych językach europejskich, a także w jidysz i ladino, czyli w językach wymierających, niosą dodatkową wartość dla słuchaczy.

Poprzednie edycje:

Lato_2013_plakat2013

30.06 – The Orient West Choir (Dania, Norwegia, Szwecja) – muzyczne spotkanie judaizmu, chrześcijaństwa i islamu
07.07 – Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye (Szwecja) – nowa, skandynawska odsłona muzycznego skarbu kultury jidysz
14.07 – Árstíðir (Islandia) – indie-folkowy sekstet wokalno-instrumentalny z Reykjaviku
21.07 – Kasia Mirowska QUARTET feat. Piotr Baron (Polska) „The true story of Jacob Gershowitz” wielobarwna podróż przez niezwykłe przestrzenie muzyki improwizowanej
28.07 – SzaZaZe + Ola Bilińska (Polska) – tradycyjne pieśni sefardyjskie w wyjątkowych, autorskich aranżacjach
04.08 – Gipsy Spirit – Megitza, Janka Sendrei, Anička Oláh (Polska, Słowacja) trzy pokolenia romskich wokalistek; niespotykane połączenie muzyki etnicznej, stylistyki bałkańskiej i góralskiej
11.08 – Adam Strug (Polska) z płytą „Adieu” (Folkowy Fonogramu Roku 2012) – eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku
18.08 – Karolina Cicha (Polska) „Pozdrowienia z Jidyszlandu” charyzmatyczna wokalistka i multiinstrumentalistka, laureatka Grand Prix Festiwalu Folkowego PR „Nowa Tradycja 2013”
25.08 – Helmut Eisel, koncert powarsztatowy – „Klezmer far ale” (Niemcy, Polska, Norwegia) – improwizacje klezmerskie inspirowane twórczością Griega i Chopina

afisz-lato_20122012

24.06 – Sygit Band (Polska) – Koncert na rzecz Fundacji Bente Kahan
28.06 – Hiroko Nagai (Japonia) – Koncert fortepianowy łączący repertuar polskich i japońskich kompozytorów
01.07 – Bente Kahan, Pitom & Adam Skrzypek (Polska/Norwegia/USA)
Anna Kloza-Rozwadowska – wernisaż – Wystawa rysunku i malarstwa „Przenikanie”
08.07 – Goylem Space Klezmer (Norwegia) – Muzyka klezmerska ze Skandynawii
15.07 – Carmen de la Jara i Maria Moreno (Hiszpania) – Impreza towarzysząca (Organizator: II Seminarium Arte Flamenco)
22.07 – Dezider Olah & Cimbal Trio (Słowacja) – Od cygańskich pieśni po wirtuozerskie utwory rumuńskich i węgierskich kompozytorów
29.07 – Helmut Eisel Trio (Niemcy) – Klezmerskie trio wybitnego klarnecisty
1–14.08 – Gwoździec Re!konstrukcja – Unikatowy projekt odtworzenia dawnej Synagogi
(we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszeniem ŻIH)
19.08 – Artyści Teatru Muzycznego Capitol: Bogna Woźniak, Konrad Imiela, Cezary Studniak, Rafał Karasiewicz i Adam Skrzypek (Polska) – „Ojcom i matkom wbrew. Piosenki Kurta Weilla” – pożegnanie z tytułem
26.08 – Kasia Stankowska Kwartet (Polska) – „Szpilman na jazzowo” – autorskie aranżacje niezapomnianych przebojów

afisz-lato_20112011

26.06 – Sygit Band (Polska) – koncert charytatywny na rzecz Fundacji Bente Kahan
03.07 – Mitlos (Polska) – koncert rodzeństwa Ulatowskich, kreujących nowe brzmienia muzyki ludowej
10.07 – Amir Gwirtzman (Izrael) – artysta zaprezentował grę na szofarze oraz innych orientalnych instrumentach dętych
17.07 – Balkansambel (Słowacja) – artyści wprowadzili widownię w świat wybuchowej mieszanki rytmów bałkańskich
24.07 – Daniel Khan &The Painted Bird (USA/ Niemcy) – koncert, na którym zaprezentowany został nowy album zespołu
31.07 – Israeli Ethnic Ensemble (Izrael) – tradycyjna muzyka sefardyjska z brzmieniem cygańskim i bałkańskim
07.08 – Morfe Acoustic Band (Białoruś) – zespół, którego muzyka to połączenie folku, jazzu i awangardy
14.08 – Bente Kahan i Carlos Trio (Polska/Norwegia) – koncert zadedykowany Synagodze Pod Białym Bocianem, premiera projektu ANI MA’AMIN
21.08 – Alex Jacobowitz (marimba) & Jona Rayko (skrzypce) (USA/Ukraina) – koncert zatytułowany „Dźwięki Chasydów”
28.08 – Barabura (Słowacja) – błyskotliwe aranżacje muzyki bałkańskiej, słowackiej, cygańskiej, żydowskiej i węgierskiej

afisz-lato_20102010

20.06 – Chromosomos (Polska)
27.06 – Sygit Band (Polska)
04.07 – Ilana Eliya (Kurdystan/Izrael)
11.07 – Di Gojim (Holandia)
18.07 – Bente Kahan & Abraham Lichtenbaum (Norwegia/Polska/Argentyna)
25.07 – Daniel Khan & the Painted Birds (USA/Niemcy)
01.08 – Jascha Lieberman Trio (Polska)
08.08 – Flare Beas (Węgry)
15.08 – Sabbath Hela Veckan (Szwecja)
22.08 – Alex Jacobovitz (USA/Niemcy)
29.08 – Giora Feidman Trio (Argentyna/Izrael/Niemcy)

2009

14.06 – Petra Borel (Niemcy), akompaniament: Dariusz Świnoga (Polska), szlagiery w jidysz z lat 30-tych
21.06 – Helmut Eisel & Band (Niemcy), muzyka klezmerska
28.06 – Sygit Band (Polska), przyjaciele grają dla Fundacji Bente Kahan
05.07 – Jose Andres Cortes & Alma Cale (Hiszpania) „Dusza flamenco”
12.07 – Victoria Hanna (Izrael) „Kol hakolot”
26.07 – Wiola Malinowska (Polska) utwory Gerschwina, Petersburskiego, Warsa, Szpilmana

afisz-lato_20082008

25.06 – HOME – pieśni Żydów Europy, Bente Kahan i zespół
29.06 – muz. F. Mendellssohn, E. Bloch, Wiktor Kuzniecow – skrzypce
02.07 – pieśni flamenco inspirowane postaciami Żydów Sefardyjskich, Jose Andres Cortes z zespołem
06.07 – muz. I. Berlin, G. Gershwin, Kwartet Kuby Stankiewicza
06.07 – „Mothersongs”, Ruth Botchan Dance Company (USA)
13.07 – muz. W.Szpilman, Kwartet Jazzowy Kasi Stankowskiej
20.07 – żydowskie impresje, Wojciech Mrozek – klarnet

Przegląd filmów Andrzeja Titkowa
05.07 – „Takie miejsce”, „I naprawdę nie wiedzieliśmy”
12.07 – „Cyjanek o piątej”

afisz-lato_20072007

24.06 – muzyka: Władysław Szpilman
Kwartet Jazzowy Kasi Stankowskiej: Kasia Stankowska – wokal, Robert Jarmużek – fortepian, Jakub Olejnik – kontrabas, Przemysław Jarosz – perkusja, Łukasz Perek – puzon
01.07 – muzyka: Kurt Weill
artyści Teatru Muzycznego Capitol: Konrad Imiela – wokal, Bogna Woźniak – wokal, Cezary Studniak – wokal, Rafał Karasiewicz – fortepian, Adam Skrzypek – kontrabas
08.07 – muzyka: George Gershwin,
Violetta Malinowska – wokal, Dariusz Samerdak – fortepian
15.07 – muzyka: Henryk Wars i Jerzy Petersburski
Wiesław Gawałek – wokal, stepowanie, Violetta Malinowska – wokal, Dariusz Samerdak – fortepian
22.07 – muzyka: George Gershwin
Kwartet Jazzowy Kasi Mirowskiej: Katarzyna Mirowska – wokal, Robert Jarmużek – instrumenty klawiszowe, Jakub Olejnik – kontrabas, Przemysław Jarosz – perkusja, Igor Pietraszewski – saksofon
29.07 – muzyka: Imre Kalman i Jakub Offenbach
Arnika Dobras – sopran, Mirosław Owczarek – baryton, Katarzyna Falana – fortepian
05.08 – muzyka: Henryk Wars i Jerzy Petersburski
Wiesław Gawałek – wokal, stepowanie, Violetta Malinowska – wokal, Dariusz Samerdak – fortepian
12.08 – muzyka: Kurt Weill
artyści Teatru Muzycznego Capitol: Konrad Imiela – wokal, Bogna Woźniak – wokal, Cezary Studniak – wokal, Rafał Karasiewicz – fortepian, Adam Skrzypek – kontrabas