Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

50. rocznica wydarzeń marca ’68. Wydarzenia TSKŻ w synagodze

12 Marzec, 2018 | 18:00 - 20:00

12 marca 2018 r. (poniedziałek), synagoga pod Białym Bocianem, godz. 18.00

  • „Spóźnieni jedziemy do własnego kraju” – czytanie sceniczne wspomnień Artura Schneidera w wykonaniu aktora Tomasza Kwietko-Bębnowskiego
  • wspomnienia marcowe Amalii Reisenthel i Branleya Zeichnera
  • pokaz filmu dokumentalnego „Mój 1968”, rozmowa o filmie z udziałem współautorki filmu – Ewy Małkowskiej-Bieniek i Tamary Włodarczyk; prowadzenie – Artur Hofman

„Mój 1968” to film dokumentalny zestawiający narrację historyczną Piotra Osęki, koncentrującą się na mechanizmach propagandy, ze wspomnieniami ówczesnych nastolatków i dwudziestolatków. Rysunki satyryczne, ballady i dowcipy oddają absurd tamtych lat.

  • występ Juliusza Pilpela „Spotkanie z muzyką i humorem żydowskim z PRL”

Aktor i muzyk, emigrant marcowy. W latach 1957–1964 związany z Wrocławiem, gdzie uczęszczał do szkoły żydowskiej – VII Liceum Ogólnokształcącego im. Szołema Alejchema.

Pracował w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E. R. Kamińskiej, którego dyrektorem była Ida Kamińska. Współpracował także z Teatrem STS, gdzie komponował muzykę do tekstów Agnieszki Osieckiej. W 1969 r. wyemigrował do Danii, gdzie pracował jako muzyk i kompozytor. Po powrocie do Polski współpracował z Teatrem Ateneum, Teatrem Ochoty i Teatrem Żydowskim w Warszawie. W 2008 r. ukazała się jego książka „Humor Żydowski w PRL”.

Prowadzenie – Tomasz Kwietko-Bębnowski

Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Szczegóły

Data:
12 Marzec, 2018
Czas:
18:00 - 20:00

Miejsce

Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 5a
Wrocław, dolnośląskie Polska

Organizator

TSKŻ
Zwiększ czytelność