Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Brave Festival – Koncert MENINAS DE SINHÁ

19 Lipiec, 2018 | 21:00 - 22:00

Brave Festival – Koncert MENINAS DE SINHÁWięcej informacji i bilety: Brave Festival

KIEDY: CZWARTEK 19.07.2018
GODZINA: 21:00
CZAS TRWANIA: 60 MIN
GDZIE: SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM, UL. WŁODKOWICA 7
BILETY: 35*/40 PLN

 

Meninas de Sinhá to kobiecy krąg, w którym Brazylijki po przejściach znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce. Już po raz drugi odwiedzą Brave Festival, by pokazać publiczności, jak wielką terapeutyczną moc ma wspólne śpiewanie.

Zainicjowany pod koniec lat 80. w mieście Belo Horizonte ruch, nazwany Meninas de Sinhá, powstał za sprawą Valdete Cordeiro, aktywistki społecznej pracującej z mieszkańcami biednej dzielnicy Alto Vera Cruz. Zdała ona sobie sprawę z tego, jak wiele otaczających ją starszych, ciemnoskórych kobiet, zazwyczaj byłych służących czy pracownic fizycznych, latami boryka się z depresją. To choroba, która w tych rejonach miasta przybiera rozmiary epidemii. Z powodu wieku, koloru skóry, płci czy niskiego statusu starsze kobiety czują się wykluczone ze społeczeństwa i często zostają także opuszczone przez swoje rodziny. Samotne, bezużyteczne i niewidzialne. Lekarstwem na to okazały się cotygodniowe spotkania. Kobiety połączyły rozmowy o podobnych bolączkach, a wkrótce także wspólny taniec i śpiewanie starych pieśni zwanych cantigas de roda. Muzyka stała się ich głównym środkiem artystycznego wyrazu, bo pozwala wyrzucić dręczący smutek, zamienić go w energię i siłę, obudzić chęć do życia, a nawet je odmienić. Z czasem Meninas de Sinhá stały się w ojczyźnie prawdziwym fenomenem. Zdobywają nagrody, są widoczne na kulturalnej mapie kraju, a oddziały ruchu powstają obecnie w kolejnych miastach Brazylii.

Korzenie muzyki wykonywanej przez kobiety z Belo Horizonte tkwią w tradycyjnych brazylijskich gatunkach, takich jak calango, marujo, samba, afoxé, lundu czy bolero e carombó. W swoich uderzających autentyzmem pieśniach opowiadają własne historie. Większość wokalistek grupy zaczynało ubogie życie robotnic już jako dziewczynki, a ich mężów i synów zabrały nierzadko choroby, uzależnienia i przemoc. Grupa Meninas de Sinhá stała się ich schronieniem, wspólnota śpiewu i doświadczeń – terapią. Dziś pomagają też innym. Z repertuarem odwiedzają nie tylko artystyczne festiwale, lecz także szkoły, więzienia, szpitale, w których dzielą się własnymi przeżyciami.

Siwowłose pieśniarki, występując jako Meninas de Sinhá, walczą o zaznaczenie swojej obecności w życiu społecznym Brazylii, w której brak dziś miejsca na starość i ułomność. Pokazują, jak wielką wartość dla pozostałych członków wspólnoty mogą mieć mądrość i doświadczenie starszych ludzi. Same dzięki swojej twórczości odzyskują poczucie własnej wartości i utraconą godność.

Grupa Meninas de Sinhá liczy dziś kilkadziesiąt członkiń, a ich reprezentacja odwiedziła Wrocław w 2012 roku na edycji Brave Festivalu odbywającej się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet”. W tym roku na festiwalu będzie można ponownie doświadczyć radości emanującej z ich występów.

Szczegóły

Data:
19 Lipiec, 2018
Czas:
21:00 - 22:00

Miejsce

Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 5a
Wrocław, dolnośląskie Polska

Organizator

Brave Festival
Telefon:
71 344 18 16
Email:
biuro@bravefestival.pl
Strona internetowa:
http://www.bravefestival.pl
Zwiększ czytelność