Udostępnij ten wpis:

Książka „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” to zbiór listów i rysunków autorstwa dziewiętnastoletniego Izraela Aljuhe Orenbacha z lat 1939-1942 w opracowaniu naukowym dr Justyny Biernat.

Zapraszamy na spotkanie 7 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Publikacja listów z tomaszowskiego getta ma poszerzyć horyzont badań nad ludnością żydowską w okresie okupacji, a w szczególności nad aktywnością artystyczną w zamkniętych społecznościach gett. Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim w 1920 roku Lutek założył w getcie Mały Teatr Sztuki oraz Koło Artystów. Jego korespondencja, na którą składa się około stu listów oraz dziewiętnaście karykatur, należą do Zbiorów Edith Brandon Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum). Ich wydanie wpisuje się w narrację młodych twórców żydowskich czasu Zagłady (Ryszard Apte, Hana Goldszajd, Wanda Lubelska, Rywka Lipszyc, Rutka Laskier), których prace i działania doceniane są w najnowszym dyskursie historycznym i literaturoznawczym.

 

Dr Justyna Biernat, która będzie gościem spotkania, jest adiunktem w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zakład Historii i Teorii Teatru). Tytuł doktora nauk humanistycznych z wyróżnieniem otrzymała w 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła teatrologię i filologię klasyczną UJ oraz krakowską Szkołę Grafiki Komputerowej. Jako stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego część swojego doktoratu realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Zajmuje się krytyką teatralną i pedagogiką teatru, prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest twórczynią i koordynatorką edukacyjno-artystycznych projektów Fundacji Pasaże Pamięci oraz autorką książki „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” (Tomaszów Mazowiecki 2018). Tomaszów Mazowiecki to jej rodzinne miasto.

 

 

Strona wydarzenia w portalu Facebook.

 

dav

Menu
Accessibility