Kategoria: Fundacja

Wyobrażona ojczyzna. Syjonizm w Polsce po Zagładzie

  1. Strona główna
  2. Fundacja
  3. Wyobrażona ojczyzna. Syjonizm w Polsce po Zagładzie
Udostępnij ten wpis:

14 maja 1948 r. (5 ijar 5708) proklamowane zostało niepodległe Państwo Izrael. Sukces ustanowienia niepodległego państwa tuż po zakończeniu II wojny światowej wcale nie był pewien, a jednak rozpalał wyobraźnię wielu Żydów, zwłaszcza tych, którym udało się przetrwać Holokaust .

18 maja o godz. 18.00 zapraszamy na dotykający tej problematyki webinar:

Wyobrażona ojczyzna. Syjonizm w Polsce po Zagładzie

poświęcony planom, jakie tuż po wyzwoleniu snuli polscy Żydzi ocaleni z Zagłady i ich wyobrażeniom o odbudowie życia w nowej ojczyźnie. Dr Natalia Aleksiun opowie w jaki sposób przedstawiali oni w swoich osobistych relacjach i dziennikach kraj, którego nie widzieli i nadzieje, jakie z nim wiązali.

Aby obejrzeć nagranie kliknij tutaj

Natalia Aleksiun wykłada historię najnowszą Żydów w Graduate School of Jewish Studies, Touro College w Nowym Jorku. Studiowała historię i judaistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies i w Skirball Department of Hebrew and Judaic Studies na New York University. Jej pierwsza praca doktorska, obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Praca ta ukazała się drukiem w 2002 r. pod tytułem Dokąd dalej? Ruch syjonistyczny w Polsce 1944–1950 i była nominowana do nagrody „Polityki”. Jej drugi doktorat obroniony na New York University wyjdzie drukiem latem 2020 r. w ramach Littman Library of Jewish Civilization pod tytułem Conscious History: Polish Jewish Historians before the Holocaust. Prof. Aleksiun była współredaktorem dwóch tomów „Polin”: tomu poświęconego pamięci o Zagładzie i tomu omawiającego żydowską historiografię w Europie Wschodniej. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów po polsku, angielsku, hebrajsku, francusku i czesku, m.in. w „Yad Vashem Studies”, „Polish Review”, „Dapim”, „East European Jewish Affairs”, „Studies in Contemporary Jewry”, „Polin”, „Gal Ed”, „East European Societies and Politics” i „German History”. Otrzymała prestiżowe stypendia m.in. w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, w Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies, Herbert D. Katz Center for Advanced Judaic Studies na University of Pennsylvania w Filadelfii, Center for Holocaust Studies w Monachium i w Imre Kertész Kolleg w Jenie. W 2019 r. ukazało się przygotowane przez nią krytyczne wydanie Zagłady Żydów żółkiewskich Gerszona Taffeta. Obecnie przygotowuje książkę o życiu codziennym Żydów ukrywających się w Galicji i o tzw. aferze trupiej na wydziałach lekarskich w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie międzywojennym.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Nasze Tweety

Już 14 raz Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku wyjątkowe! Po raz pierwszy Festiwal będzie online - w trosce o bezpieczeństwo. Mimo że na odległość, poznamy nie tylko muzykę i inspiracje artystów z całego świata, ale również ich osobiste historie. Już dziś o 18:00!

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility