Udostępnij tą stronę:

„Rewaloryzacja zespołu zabytkowych pomieszczeń Synagogi pod Białym Bocianem w ramach Programu Ścieżek Kulturowych Czterech Świątyń we Wrocławiu w kompleksie Włodkowica 5-7-9”

Cel projektu: „Wzrost atrakcyjności kulturalnej oraz podniesienie potencjału turystycznego Dolnego Śląska i Wrocławia poprzez renowację oraz udostępnienie na cele kulturalne pomieszczeń Synagogi pod Białym Bocianem”

W roku 2018 Fundacja Bente Kahan zakończyła renowację piwnic synagogi oraz zabytkowej mykwy – rytualnej łaźni znajdującej się przy Synagodze Pod Białym Bocianem. Mykwa służyła Żydom z Breslau i Wrocławia od początku XX wieku do 1968 roku (z przerwą w latach wojennych). Jest kolejnym pomieszczeniem po budynku synagogi oraz szulu (małej sali modlitewnej), które zostało odnowione.
Przed zakończeniem prac remontowych przestrzeń mykwy była kilkukrotnie udostępniana dla zwiedzających – zorganizowane przez Fundację oprowadzania z rebecyn Danielle Chaimowitz-Basok cieszyły się dużą popularnością. Zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się czym jest mykwa, a także poznać związane z tą przestrzenią tradycje i zasady.
Obecnie mykwa jest dostępna dla gości w godzinach otwarcia synagogi, wstęp jest bezpłatny. Prezentowana jest tam aplikacja „Żydowski Cykl Życia”. Piwnice są miejscem ekspozycji wystawy „Nieukończone życia” oraz „We włądzy oszustwa”.

 

Renowacja zsotała sfinansowana dzięki grantom Unii Europejskiej, Miasta Wrocław i Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

  
Menu
Accessibility