Kategoria: Wydarzenia

Zapraszamy na debatę o synagodze przy ul. Szewskiej 49

  1. Strona główna
  2. Wydarzenia
  3. Zapraszamy na debatę o synagodze przy ul. Szewskiej 49
Udostępnij ten wpis:

17 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na debatę, która odbędzie się hybrydowo:
w OP ENHEIM przy Placu Solnym 4 we Wrocławiu oraz na platformie Zoom. Partnerem wydarzenia jest Fundacja OP ENHEIM.
Czas trwania: około 120 minut.

Temat: Odzyskiwanie historii Wrocławia – propozycja zagospodarowania odkrytych powierzchni średniowiecznej synagogi przy ul. Szewskiej 49 (Instytut Historyczny UWr).

Synagoga została odkryta w trakcie prac badawczych w 2021 roku. Podczas remontu budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego natrafiono na strukturę przypominającą średniowieczną świątynię żydowską. Jest to nietypowe odkrycie: w okolicach Rynku stały jedynie kamienice mieszczańskie, dodatkowo teren ten był wcześniej wielokrotnie badany. Synagoga datowana jest na XIV wiek, co czyni ją jedną z najstarszych w tej części Europy, i prawdopodobnie należała do pierwszej wrocławskiej gminy żydowskiej.
W ubiegłym roku w ramach naszego projektu „Historia odzyskana” współfinansowanego przez gminę Wrocław, prowadziliśmy dalsze badania w celu odkrycia mykwy, tradycyjnego zbiornika do rytualnych kąpieli. Kierownikiem prac archeologicznych został dr Paweł Duma z Uniwersytetu Wrocławskiego. Znaleziono wiele pozostałości, w tym sklepienia, filary, ceramikę, kafle, kości, mury oraz pomieszczenie, w którym najprawdopodobniej znajdowała się męska sala modlitw. Na ten moment nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy była tam mykwa. Obecnie finalizowana jest koncepcja zagospodarowania odkrytych powierzchni historycznych na potrzeby ekspozycyjne, z dostępnością społeczną i turystyczną. Naszym zdaniem temat wymaga szerokich konsultacji społecznych.

Naszą debatą chcielibyśmy jednocześnie upamiętnić obchodzoną 19 kwietnia 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na przestrzeni wieków wielokrotnie próbowano wymazać dziedzictwo Żydów z kart historii. Dlatego kluczowe jest dbanie o nieliczne materialne ślady obecności europejskiej społeczności żydowskiej.

Udział w debacie wezmą m.in.: prof. Małgorzata Chorowska (Politechnika Wrocławska), prof. Jerzy Kos (Uniwersytet Wrocławski), arch. Anna Kościuk (Archikon), dr Paweł Duma (Uniwersytet Wrocławski), Karolina Jara (Fundacja OP ENHEIM), przedstawiciele władz Uniwersytetu Wrocławskiego, miasta Wrocław i organizacji pozarządowych. Debatę poprowadzi Bente Kahan i dr Marek Mielczarek.

Zapraszamy wszystkich uczestników do aktywnego udziału w debacie.

Link do spotkania na platformie Zoom

Link do wydarzenia na Facebooku

Wydarzenie dofinansowane przez miasto Wrocław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu
Accessibility