Kategoria: Projekty

Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)

  1. Strona główna
  2. Projekty
  3. Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)
Udostępnij ten wpis:

„Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)”

projekt edukacyjny Fundacji Bente Kahan finansowany ze środków Gminy Wrocław.

 

Projekt skierowany jest do nauczycieli, edukatorów i pedagogów oraz uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, chociaż ciekawe wątki odnajdą w nim także inne grupy, jak np. seniorzy. Punktem wyjścia projektu są dwie wystawy, znajdujące się we wrocławskim Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem: „Nieukończone Życia” (opowiadająca historie żydowskich artystów tworzących przed i w trakcie II wojny światowej) oraz „We władzy oszustwa. Potęga propagandy nazistów” (ukazująca mechanizmy i działanie nazistowskiej propagandy).

W ramach działań projektowych, we współpracy ze znakomitymi pedagogami i metodykami przygotowane zostały scenariusze lekcji zgodne z aktualną podstawą programową takich przedmiotów, jak historia, język polski, nauka o społeczeństwie czy etyka, przewodnik metodologiczny oraz film edukacyjny „Patrz mi w oczy…” w reż. Pawła Sali, będący świetnym punktem wyjścia do zajęć o mowie nienawiści i jej konsekwencjach. 

Wszystkie materiały znajdą Państwo na dedykowanej stronie internetowej projektu.

Zdaniem twórców projektu, edukacja musi służyć rozumieniu nie tylko historii ale też czasom nam współczesnym. Poznanie dziejów Zagłady powinno być punktem początkowym dyskusji o ksenofobii, wykluczeniu, tolerancji i wzajemnym szacunku, dyskusji o wyborach, które podejmowane przez nas i naszych uczniów dzisiaj, rzutują na przyszłość całego społeczeństwa. 

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas materiałami oraz przeprowadzenia zajęć w Synagodze Pod Białym  Bocianem.

 

Nasze Tweety

Już 14 raz Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku wyjątkowe! Po raz pierwszy Festiwal będzie online - w trosce o bezpieczeństwo. Mimo że na odległość, poznamy nie tylko muzykę i inspiracje artystów z całego świata, ale również ich osobiste historie. Już dziś o 18:00!

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility