fbpx

Spektakle edukacyjne

.

Spektakle edukacyjne przygotowywane w Centrum Edukacji i Kultury Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem:

Wallstrasse 13

W 50. rocznicę wydarzeń marca roku 1968 zapraszamy do wrocławskiej synagogi na spektakl muzyczny „Wallstrasse 13” opowiadający o lokalnej historii żydowskiej – o  losach mieszkańców domu przy wrocławskiej ulicy Włodkowica 13 (przed wojną Wallstrasse). „Wallstrasse 13″ jest przedstawieniem prezentującym żywą historię Wrocławia oraz zamieszkujących go społeczności. Przy produkcji spektaklu wykorzystano bogaty materiał archiwalny, który przyczynił się do powstania fabuły oraz multimedialnej scenografii.

 

Pieśni z Getta

„Pieśni z Getta” ukazują osobiste historie i fragmenty wspomnień. Jednym z celów, jaki postawili sobie twórcy, jest ukazanie, czym była sztuka w getcie. W wielu gettach działały teatry, kawiarnie artystyczne, odbywały się koncerty. Sztuka dawała nadzieję, była ucieczką od otaczającej rzeczywistości, namiastką wolności, opisywała życie w getcie. Spektakl uświadamia, że sztuka może nadać znaczenie życiu człowieka, choćby w największej tragedii. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

 

Mendel Rosenbusch

Mendel Rosenbusch tytułowy bohater to życzliwy staruszek, ulubieniec dzieci, mędrzec, który posiada osobliwą umiejętność czytania z oczu, choćby najskrytszych myśli i może stawać się niewidzialny. Korzystając z tej czarodziejskiej zdolności dokonuje dobrych uczynków na rzecz swoich sąsiadów. Opowiadania są zasobne w trafne morały, uzupełnione humorem i przystępne dla dzieci. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci biorą czynny udział w muzycznej części przedstawienia, ucząc się piosenek.

Mendel Rosenbusch to tytuł zbioru opowiadań napisanych w roku 1929 przez Ilse Weber – żydowską poetkę, dziennikarkę radiową autorkę wspaniałych piosenek i opowieści dla dzieci. Historie te były czytane dzieciom w niemieckim Breslau przed II wojną światową. Materiał stanowiący fundament przygotowanych spektakli został przekazany Fundacji Bente Kahan przez syna Ilse Weber – Hanusa, obecnie mieszkającego w Szwecji.

 

Głosy z Theresienstadt

Terezin, miasto w północnych Czechach, było gettem stworzonym dla celów hitlerowskiej propagandy. Niemcy umieścili tam 150 tys. osób, chwaląc się przy tym przed międzynarodową opinią publiczną warunkami, jakie zapewnili uwięzionym Żydom. W rzeczywistości Terezin był poczekalnią do Zagłady: z głodu i wyczerpania zmarło tu 35 tys. osób, 90 tys. zostało wywiezionych do Oświęcimia i w większości zgładzonych w komorach gazowych.

Spektakl „Głosy z Theresienstadt” to opowieść o pięciu kobietach które trafiły do Terezina. Dora jest młodą aktorką, Hanah – pianistką z Hamburga, Edith – matką czworga dzieci, Maria – gospodynią domową z Hamburga, Lilly – 70-letnią Żydówką z Wiednia. Kobiety snują swoją opowieść w takt muzyki – autentycznych piosenek Ilse Weber.

Zwiększ czytelność