Kategoria: Bez kategorii

Historie z getta warszawskiego w perspektywie biograficznej

  1. Strona główna
  2. Bez kategorii
  3. Historie z getta warszawskiego w perspektywie biograficznej
Udostępnij ten wpis:

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim wzięliśmy udział w wydarzeniu towarzyszącym akcji Żonkile organizowanej  przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie powstało z inicjatywy Fundacji Urban Memory – The Urban Memory Foundation.
14 kwietnia 2023 w infopunktcie Barbara przy ul. Świdnickiej odbyło się spotkanie z artystką i działaczką Bente Kahan oraz badaczką Katarzyną Taczyńską: „Nieukończone życia – sztuka i biografie, które nas łączą”.  Poprowadziła je Kamilla Biskupska z Instytutu Socjologii UWr.
Rozmowa dotyczyła wyjątkowych biografii żydowskich artystów tworzących w getcie warszawskim: śpiewaczki Marysi Ajzensztadt, malarki Geli Seksztajn i rysownika Beniamina Rozenfelda, a także innych artystów z różnych krajów, więzionych i zgładzonych za swoje pochodzenie, dzielących tragiczny los europejskich Żydów w czasie II wojny światowej. Ich biografie i twórczość stanowią podstawę multimedialnego projektu Fundacji Bente Kahan Nieukończone życia / Unfinished Lives (https://unfinishedlives.eu), który Fundacja prowadzi od 2018 roku, dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław. Porozmawiamy zarówno o procesie odkrywania twórczości bohaterów wystawy, jak i o potencjale edukacyjnym i artystycznym tego typu inicjatyw, prezentowanych w Polsce i za granicą w formie wystaw i koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu
Accessibility