Kategoria: Fundacja

Lekcja online: Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna

  1. Strona główna
  2. Fundacja
  3. Lekcja online: Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna
Udostępnij ten wpis:

Zapraszamy na otwartą lekcję historii online z Łukaszem Migniewiczem!

Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna

Aby obejrzeć nagranie kliknij tutaj

Wpływ zjawisk przyrodniczych na życie człowieka przed wiekami jest pasjonującym tematem, pełnym niezwykłych historii i zwrotów akcji. Wybuch wulkanu, susza, epidemie; to wszystko momentalnie zmieniało życie całych społeczeństw. W epoce przedindustrialnej większość katastrof naturalnych odbierana była jako działanie sił nadprzyrodzonych, często jednak poszukiwano przyczyn gniewu niebios na ziemi. Ofiarami pomówień stawały się często społeczności żydowskie. W trakcie webinarium prześledzimy wybrane zjawiska przyrodnicze wraz z ich wpływem na życie człowieka oraz irracjonalny strach przed Żydami, który w konsekwencji prowadził do fali prześladowań. Długotrwałe obarczanie wyznawców religii mojżeszowej odpowiedzialnością za niemal każde nieszczęście stanie się w XX w. jednym z podłoży Holokaustu.

Łukasz Migniewicz – historyk, doktorant UWr. Współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Historii. Jest autorem artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami. Prowadzi badania nad warunkami pracy i życia robotników wrocławskich fabryk po II wojnie światowej, medalami śląskimi oraz historią klęsk żywiołowych, epidemii i zniszczeń na przestrzeni dziejów, w tym wpływem klimatu na przemiany społeczne i polityczne w przeszłości. Zajmuje się także problematyką Holokaustu oraz prześladowań nad społecznościami żydowskimi w tym ikonografią antysemicką.

Lekcja odbędzie się na platformie Zoom. Aby wziąć udział wystarczy kliknąć tutaj.

Projekt sfinansowany ze środków Gminy Wrocław

Nasze Tweety

Już 14 raz Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku wyjątkowe! Po raz pierwszy Festiwal będzie online - w trosce o bezpieczeństwo. Mimo że na odległość, poznamy nie tylko muzykę i inspiracje artystów z całego świata, ale również ich osobiste historie. Już dziś o 18:00!

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility