Kategoria: Lekcje online

Lekcja online: Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna

  1. Strona główna
  2. Lekcje online
  3. Lekcja online: Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna
Udostępnij ten wpis:

Zapraszamy na otwartą lekcję historii online z Łukaszem Migniewiczem!

Przyroda a antysemityzm? Epoka przedindustrialna

Aby obejrzeć nagranie kliknij tutaj

Wpływ zjawisk przyrodniczych na życie człowieka przed wiekami jest pasjonującym tematem, pełnym niezwykłych historii i zwrotów akcji. Wybuch wulkanu, susza, epidemie; to wszystko momentalnie zmieniało życie całych społeczeństw. W epoce przedindustrialnej większość katastrof naturalnych odbierana była jako działanie sił nadprzyrodzonych, często jednak poszukiwano przyczyn gniewu niebios na ziemi. Ofiarami pomówień stawały się często społeczności żydowskie. W trakcie webinarium prześledzimy wybrane zjawiska przyrodnicze wraz z ich wpływem na życie człowieka oraz irracjonalny strach przed Żydami, który w konsekwencji prowadził do fali prześladowań. Długotrwałe obarczanie wyznawców religii mojżeszowej odpowiedzialnością za niemal każde nieszczęście stanie się w XX w. jednym z podłoży Holokaustu.

Łukasz Migniewicz – historyk, doktorant UWr. Współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Historii. Jest autorem artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami. Prowadzi badania nad warunkami pracy i życia robotników wrocławskich fabryk po II wojnie światowej, medalami śląskimi oraz historią klęsk żywiołowych, epidemii i zniszczeń na przestrzeni dziejów, w tym wpływem klimatu na przemiany społeczne i polityczne w przeszłości. Zajmuje się także problematyką Holokaustu oraz prześladowań nad społecznościami żydowskimi w tym ikonografią antysemicką.

Lekcja odbędzie się na platformie Zoom. Aby wziąć udział wystarczy kliknąć tutaj.

Projekt sfinansowany ze środków Gminy Wrocław

Nasze Tweety

Rabin M. Schudrich: Ostatnie pożegnanie po żydowsku -zwyczaje żałobne i znaczenie śmierci w judaizmie. Czy wg judaizmu jest "życie pozagrobowe", co dzieje się z człowiekiem po śmierci, jak zmarli są żegnani i co dla Żydów znaczy śmierć. Dziś o 18.00 online https://fb.me/e/3aCBlppe3

Dziś rocznica dramatycznych wydarzeń nocy kryształowej, Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. O 18:00 wyświetlimy przygotowany z tej okazji koncert z udziałem artystów @TeatrCapitol oraz @NFM_Wro. A jeśli przechodzicie przez pl. Solny, przystańcie na chwilę.

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility