W 2005 roku, dzięki inicjatywie Bente Kahan, odbył się pierwszy Marsz Wzajemnego Szacunku.
Od tego czasu, setki wrocławian co roku w wieczór 9 listopada biorą udział w pochodzie z dziedzińca synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika upamiętniającego spaloną w 1938 roku Nową Synagogę przy dzisiejszej ul. Łąkowej. W Marszu uczestniczą władze Wrocławia i województwa dolnośląskiego, dyplomaci z Niemiec, Izraela i innych krajów oraz przedstawiciele różnych wyznań. Kończy się on modlitwą prowadzoną przez aktualnego rabina gminy żydowskiej we Wrocławiu.
Z czasem idea Marszu Wzajemnego Szacunku przerodziła się w o wiele szerszy cykl wydarzeń, które łączy zadanie upamiętnienia pogromu nocy kryształowej. Jednak Dni Wzajemnego Szacunku, które organizowane są przez Fundację Bente Kahan w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, nie ograniczają się tylko do refleksji historycznej, dotyczą także tego, co obecnie dzieje się na świecie (na przykład w 2015 roku organizowany był na przykład koncert charytatywny na rzecz działań Polskiej Akcji Humanitarnej na terenie Syrii).
W ramach Dni Wzajemnego Szacunku odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy filmów, koncerty, wykłady, wernisaże wystaw prezentowanych w Synagodze Pod Białym Bocianem.
Tegoroczne Dni Wzajemnego Szacunku (2020) dobiegły końca. Dziękujemy wszystkim za obecność! Sytuacja epidemiczna wymusiła zmianę formuły naszych wydarzeń, mamy jednak nadzieję, że mimo innej niż zwykle formy były one dla Państwa wartościowe.
Stworzyliśmy na naszym koncie na YouTube playlistę, która zawiera wszystkie webinaria oraz koncert. Dzięki temu można do nich wracać – zapraszamy serdecznie!