Udostępnij tę stronę:

Wrocław,  6 maja 2010 r.

Uroczysta ceremonia otwarcia odrestaurowanej Synagogi pod Białym Bocianem odbyła się 6 maja 2010 roku i była częścią trwającego pięć dni cyklu wydarzeń. Synagoga została zaprojektowana przez Carla Ferdinanda Langhansa Młodszego, syna wybitnego architekta Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Wybudowana w 1829 roku, stanęła na terenie należącym do Jacoba Silbersteina, gdzie prawdopodobnie wcześniej mieścił się „Zajazd pod Białym Bocianem”. Prace zostały sfinansowane przez liberalny odłam społeczności żydowskiej we Wrocławiu, który od XIX wieku znacząco wzrastał, wzbogacał się i zyskiwał na znaczeniu.

Klasyczna fasada oraz oświetlone przez ogromną kopułę wnętrze budziły szczególny podziw i dumę. Ceremonii otwarcia Synagogi towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Studium Kultury i Języków Żydowskich przy Uniwersytecie Wrocławskim zorganizowało dwudniową konferencję poświęconą dziejom Żydów wrocławskich. Z odczytami wystąpili, m.in. Abraham Ascher, profesor City University of New York oraz Michael Schudrich, autor pracy „A Community under Siege: The Jews of Breslau under Nazism” oraz naczelny rabin Polski. Prezentowane były wystawy “Dziedzictwo Wergelanda – Życie żydowskie w Norwegii w latach 1851-1945” oraz “Historia Odzyskana. Życie żydowskie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”, które są częścią większego projektu “Życie Żydów w Oslo i we Wrocławiu”. Ich otwarciu towarzyszyły prelekcje Britty Ormaasen i Oskara Kvasnesa, kuratorów “Dziedzictwa Wergelanda”, oraz Sidsel Levin, dyrektor Żydowskiego Muzeum w Oslo.

W czwartek, 6 maja odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Synagogi, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, kościoła, zagraniczni goście z Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz RPA. Wieczór rozpoczął się modlitwą prowadzoną przez Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski oraz Yitzaka Rapoporta, rabina Śląska i Wrocławia. Na język polski tłumaczyli przewodniczący Gminy Żydowskiej – Józef Kożuch i Jerzy Kichler. Przemówienia okolicznościowe wygłosili, m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Ambasador Norwegii Enok Nygaard oraz Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner. Bente Kahan pozdrowiła zgromadzonych gości oraz zaprezentowała specjalną nagrodę – unikalny chanukowy świecznik „Biały Bocian” zaprojektowany przez wrocławską artystkę Ewę Rossano – ofiarowaną Rafałowi Dutkiewiczowi, Markowi Mielczarkowi oraz Maciejowi Sygitowi – osobom, które bezinteresownie przyczyniły się do odrestaurowania Synagogi.

 

 

Program uroczystego otwarcia odrestaurowanej Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu:

Wrocław 5-9 maja 2010

Program przygotowany przez: Urząd Miejski Wrocławia, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Fundację Bente Kahan

Oficjalna ceremonia otwarcia odrestaurowanej Synagogi pod Białym Bocianem odbyła się w czwartek 6 maja 2010 roku w godzinach 18.00-20.00

Środa, 5 maja 2010

14.00-18.00 Międzynarodowa konferencja (w języku angielskim) „Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/Wrocław.”

20.00 Oratorium „Dawid i Batszeba” norweskiego kompozytora Ståle Kleiberga, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum z Wrocławia i Chóru Katedralnego Nidaros z Trondheim pod dyrekcją Vivianne Sydnes (Norwegia).

Czwartek, 6 maja 2010

09.00-14.00 Międzynarodowa konferencja „Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/Wrocław.”

15:30 -17:00 Wernisaż wystaw „Dziedzictwo Wergelanda – Życie żydowskie w Norwegii w latach 1851-1945” oraz „Historia Odzyskana. Życie żydowskie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” w ramach projektu „Życie Żydów w Oslo i we Wrocławiu”. Prelekcja kuratorów wystawy „Dziedzictwo Wergelanda – Życie żydowskie w Norwegii w latach 1851-1945” Britta Ormaasena i Oskara Kvasnesa.

18:00-20:00 Oficjalna ceremonia otwarcia.

Program artystyczny:

• Kantor Joseph Malovany (Nowy Jork) z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka

• Pieśni z oratorium „Dawid i Batszeba” norweskiego kompozytora Ståle Kleiberga, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum z Wrocławia i Chóru Katedralnego Nidaros z Trondheim pod dyrekcją Vivianne Sydnes (Norwegia)

• Instalacja multimedialna przygotowana przez Bente Kahan i Yoava Rossano

Piątek, 7 maja 2010

15.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Willyemu Cohnowi, Rynek 49

15.30 Prezentacja książki „Żadnego prawa – nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941” Willyego Cohna.

19.00 Otwarte nabożeństwo szabatowe prowadzone przez Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska, Icchaka Rapoporta z udziałem kantora Josepha Malovanego.

Sobota, 8 maja 2010

09.30 Otwarte nabożeństwo szabatowe prowadzone przez Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska, Icchaka Rapoporta z udziałem kantora Josepha Malovanego.

22.30 Uroczysty koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego z udziałem kantora Josepha Malowanego. W programie „Kadisz” Krzysztofa Pendereckiego.

Niedziela, 9 maja 2010

19.00 Koncert kantora Josepha Malovanego z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem i orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Poza konferencją, która odbyła się w Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski, pl. Uniwersytecki 1, wszystkie wydarzenia zorganizowane zostały w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem administrowanym przez Fundację Bente Kahan.

Menu
Accessibility