Udostępnij tę stronę:

Świąteczny wykład Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Świąteczny wykład Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

14/09/2020 dnia 18:00 - 19:30

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na webinar

Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha:

Yamim Noraim. Początek żydowskiego roku – jak i dlaczego świętujemy?

Webinar odbędzie się 14 września o godz. 18.00.

Link do wydarzenia pojawi się tutaj już wkrótce!

 

Rabin Schudrich opowie o znaczeniu żydowskiego Nowego Roku – święcie Rosz ha-Szana oraz następujących po nim Groźnych Dniach i święcie Jom Kipur, Dniu Pokuty. Pochylimy się nad symbolicznym wymiarem świąt, sposobem obchodzenia oraz ich znaczeniem dla wyznawców judaizmu.

Rabin Michael Schudrich jest historykiem i religioznawcą. Urodził się w Nowym Jorku, z pochodzenia Żydem polskim. Jego rodzina wywodzi się z Baligrodu z podkarpackich okolic Leżajska, Bobowej i Leska, miejsc uświęconych tradycją chasydzką. Studiował religioznawstwo na State University of New York i historię na Uniwersytecie Columbia. W 1980 roku został ordynowany na rabina konserwatywnego, natomiast prywatną ordynację ortodoksyjną otrzymał w roku 2000. W latach 1983-1989 przebywał w Japonii, gdzie pełnił rolę rabina w Tokio oraz nauczał historii i kultury żydowskiej. Jeszcze podczas studiów odwiedzał Polskę, a w 1990 roku rozpoczął pracę w Warszawie dla Fundacji Ronalda S. Laudera. Od 2000 roku rabin Łodzi i Warszawy, a od 2004 roku Naczelny Rabin Polski. Członek Rabinatu Rzeczypospolitej Polski i Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pełni znaczącą rolę w kontaktach chrześcijańsko-żydowskich i polsko-żydowskich. Pomagał przy tworzeniu żydowskich szkół i ośrodków kultury – popularne także wśród poza środowiskiem żydowskim, stały się naturalnymi ośrodkami dialogu międzykulturowego.

Urząd Naczelnego Rabina Polski istniał w okresie międzywojennym. Po wojnie próbowano go wskrzesić dopiero u schyłku komunizmu w 1988 r. Wtedy objął go stary patriarcha Menachem Joskowicz. W 1999 r. funkcję tę zlikwidowano aż do roku 2004. Wtedy to Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję o przywróceniu urzędu Naczelnego Rabina Polski. Wybrany Naczelnym Rabinem Polski, Michael Schudrich zobowiązywał się tym samym do wielu obowiązków wobec wspólnoty. Umowa głosiła, że główny rabin koordynować będzie w kilku gminach wszelkie sprawy związane z koszerem i będzie jedyną osobą upoważnioną do wydawania w imieniu polskiego rabinatu certyfikatów koszerności. Że we wszystkich sporach lub nieporozumieniach, jakie wynikną wewnątrz gminy lub pomiędzy gminami, Główny Rabin zasiądzie w komisji szukającej kompromisu lub rozstrzygnięcia dla danego sporu. Że będzie reprezentował społeczność żydowską podczas uroczystości państwowych.

 

Zapraszamy serdecznie!

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach projektu Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

 

Szczegóły

Data:
14/09/2020
Czas:
18:00 - 19:30

Organizator

Fundacja Bente Kahan
Menu
Accessibility