Udostępnij ten wpis:

Wernisaż wystawy i spotkanie z artystą w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem

2 września 2019 r.
godz. 18.00

„Tu byliśmy”

Fotografia poświęcona pamięci polskich chasydów, dokumentacja miejsc, które autor chce ocalić od zapomnienia.

„Od bardzo dawna interesowałem się historią Żydów. Będąc fotografem odczuwałem, że muszę się w tej sprawie wypowiedzieć. W 1990 roku wracając ze Lwowa musiałem spędzić kilka godzin w Przemyślu. Poszedłem do księgarni i kupiłem „Opowieści chasydów” Martina Bubera. Ta pouczająca książka spowodowała, że trzy lata później znalazłem się w miasteczku Bełz, gdzie wykonałem pierwsze fotografie. Niedługo potem mój przyjaciel Jerzy Budziszewski (Joshua Ben Or) artysta zamieszkały w Nowym Jorku utwierdził mnie o konieczności fotografowania miejsc związanych z historią chasydów. Szukam więc tych miejsc, wybieram kadry z tej rzeczywistości, omijam atrybuty współczesne takie jak anteny telewizyjne, krzyczące reklamy, wszędzie parkujące samochody. Tych fotografii będzie więcej…”

Tadeusz Rolke

Wystawa w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem od 2.09 do 31.10.2019 r.

Wszystkim zainteresowanym postacią pana Tadeusza i jego pracą polecamy projekcję filmu „Dziennik z Podróży” Piotra Stasika w niedzielę, 1 września o godz. 20.30 w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Więcej szczegółów pod tym linkiem.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

 

Nasze Tweety

Już 14 raz Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku wyjątkowe! Po raz pierwszy Festiwal będzie online - w trosce o bezpieczeństwo. Mimo że na odległość, poznamy nie tylko muzykę i inspiracje artystów z całego świata, ale również ich osobiste historie. Już dziś o 18:00!

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility