Kategoria: Fundacja

Pieśni z Getta – spektakl edukacyjny we wrocławskiej synagodze [25-28.02]

  1. Strona główna
  2. Fundacja
  3. Pieśni z Getta – spektakl edukacyjny we wrocławskiej synagodze [25-28.02]
Udostępnij ten wpis:

Pieśni z Getta
Spektakl edukacyjny dla uczniów w wieku 12-19 lat
Przedstawienie słowno-muzyczne

scenariusz i reżyseria: Bente Kahan

obsada: Anna Błaut, Zofia Imiela, Piotr Łukaszczyk

scenografia: Yoav Rossano

Terminy spektakli: Poniedziałek, 25 lutego 2019, godz. 11:00 oraz wtorek, środa, czwartek 26, 27 i 28 lutego 2019, godz. 9:00 i 11:00. Prosimy o kontakt w celu ustalenia godziny zwiedzania wystawy.

W roku 2019 będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nawiązując do tragicznych wydarzeń, które wtedy miały miejsce, Fundacja Bente Kahan zaprasza na spektakl “Pieśni z getta”. Jest on inspirowany twórczością, która powstała w samym środku piekła – w getcie – oraz opowieściami i wspomnieniami Żydów dotkniętych tragedią Zagłady. 

Scenariusz spektaklu to zbudowana ze wspomnień osobista opowieść więźniów gett, będąca wspólnym głosem ofiar II wojny światowej oraz Holokaustu. Głównym założeniem reżyserki jest wyjaśnienie, czym była dla artystów w getcie sztuka. W wielu gettach działały teatry, kawiarnie artystyczne, odbywały się koncerty. Sztuka była formą terapii, opisywała doświadczenie getta – była ucieczką od cierpienia i okrutnej rzeczywistości. Dawała nadzieję, namiastkę poczucia wolności, a w końcu pomagała zachować godność. Spektakl uświadamia, że podczas największej tragedii sztuka nadawała ludzkiemu życiu znaczenie i była formą opozycji wobec niszczącej, antysemickiej polityki nazistów.

Treści zawarte w spektaklu doskonale nadają się, aby wykorzystać je na lekcjach języka polskiego oraz historii dla uczniów w wieku 12-19 lat – starszych klas szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Jest to również świetna okazja dla uczniów oraz nauczycieli, by odwiedzić Synagogę Pod Białym Bocianem. Możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem świeżo wyremontowanej przestrzeni piwnicznej, w której znajduje się wystawa dotykająca tematyki Zagłady: “Nieukończone życia”. Przewodnicy przedstawią sylwetki artystów z różnych krajów, dzielących tragiczny los europejskich Żydów w trakcie II wojny światowej i odpowiedzą na pytanie: jak rozmawiać o Zagładzie.

Przewidziane są materiały edukacyjne dla nauczycieli wprowadzające uczniów w kontekst.

Terminy spektakli: Poniedziałek, 25 lutego 2019, godz. 11:00 oraz wtorek, środa, czwartek 26, 27 i 28 lutego 2019, godz. 9:00 i 11:00. Prosimy o kontakt w celu ustalenia godziny zwiedzania wystawy.

Czas trwania spektaklu: około 50 minut.

Miejsce: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5, Wrocław.

Cena biletu: 15 zł (dla uczniów, którzy nie mogą pozwolić sobie na bilety w tej cenie przewidzieliśmy bezpłatne wejściówki – po trzy sztuki na jedną klasę. Dla opiekunów wejściówki również są darmowe), zwiedzanie w cenie biletu. 

Udział w spektaklu może zostać zrealizowany w ramach wrocławskiego programu Szkoła w Mieście. 

Kontakt: W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz rezerwacji grup na przedstawienia wraz ze zwiedzaniem prosimy o kontakt mailowy (bilety@fbk.org.pl) lub telefoniczny (692 804 540) z organizatorem wydarzeń – Fundacją Bente Kahan.

 Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Menu
Accessibility