Kategoria: Fundacja

Ciężarna czasem przeszłym. O Racheli Auerbach

  1. Strona główna
  2. Fundacja
  3. Ciężarna czasem przeszłym. O Racheli Auerbach
Udostępnij ten wpis:

Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet zapraszamy do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem na wykład dr Karoliny Szymaniak o niezwykłej postaci Racheli Auerbach „Ciężarna czasem przeszłym”.

3 marca 2020 r.

godz. 18.00

Rachela Auerbach (1903/1899 – 1976) to polsko-żydowska pisarka, historyczka, tłumaczka i publicystka. Pisała w języku jidysz. Członkini grupy Oneg Szabat, jedna z trojga ocalałych twórców Archiwum Emanula Ringelbluma, która pomogła w odnalezieniu dokumentów po wojnie. Po 1950 r. osiadła w Izraelu.

dr Karolina Szymaniak – adiunkt w Katedrze Judaistyki, laureatka wielu nagród i stypendiów, za opracowanie pism Racheli Auerbach z getta warszawskiego otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” 2016. Od wielu lat wykłada język, literaturę i kulturę jidysz na seminariach i w szkołach letnich w Polsce i za granicą. Konsultantka m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Sztuki w Łodzi.Jej zainteresowania naukowe obejmują nowoczesną literaturę jidysz, problematykę modernizmu i awangardy literaturę pisaną przez kobiety, a także historię i teorię polsko-żydowskich kontaktów kulturowych. Interesuje się też teorią i praktyką przekładu i politykami pamięci.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Nasze Tweety

Już 14 raz Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku wyjątkowe! Po raz pierwszy Festiwal będzie online - w trosce o bezpieczeństwo. Mimo że na odległość, poznamy nie tylko muzykę i inspiracje artystów z całego świata, ale również ich osobiste historie. Już dziś o 18:00!

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility