fbpx
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Ciężarna czasem przeszłym. O Racheli Auerbach

3 marca | 18:00 - 20:00

Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet zapraszamy do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem na wykład dr Karoliny Szymaniak o niezwykłej postaci Racheli Auerbach.

Rachela Auerbach (1903/1899 – 1976) to polsko-żydowska pisarka, historyczka, tłumaczka i publicystka. Pisała w języku jidysz. Członkini grupy Oneg Szabat, jedna z trojga ocalałych twórców Archiwum Emanula Ringelbluma, która pomogła w odnalezieniu dokumentów po wojnie. Po 1950 r. osiadła w Izraelu.

dr Karolina Szymaniak – adiunkt w Katedrze Judaistyki, laureatka wielu nagród i stypendiów, za opracowanie pism Racheli Auerbach z getta warszawskiego otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” 2016. Od wielu lat wykłada język, literaturę i kulturę jidysz na seminariach i w szkołach letnich w Polsce i za granicą. Konsultantka m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Sztuki w Łodzi.Jej zainteresowania naukowe obejmują nowoczesną literaturę jidysz, problematykę modernizmu i awangardy literaturę pisaną przez kobiety, a także historię i teorię polsko-żydowskich kontaktów kulturowych. Interesuje się też teorią i praktyką przekładu i politykami pamięci.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Szczegóły

Data:
3 marca
Czas:
18:00 - 20:00

Organizator

Fundacja Bente Kahan

Miejsce

Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 5a
Wrocław, dolnośląskie Polska
+ Google Map
Zwiększ czytelność