Kategoria: Lekcje online

Lekcja online: co ma pies do grupy krwi, czyli słów kilka o Ludwiku Hirszfeldzie – webinar

  1. Strona główna
  2. Lekcje online
  3. Lekcja online: co ma pies do grupy krwi, czyli słów kilka o Ludwiku Hirszfeldzie – webinar
Udostępnij ten wpis:

01. 12.  godz. 18:00 – online

Macie grupę krwi B? A może AB? To odkrycie wraz zasadami dziedziczenia grup krwi to jedno z wielu osiągnięć profesora Ludwika Hirszfelda. Testy na ojcostwo? Hirszfeld po raz drugi. Badania nad pochodzeniem i pokrewieństwem ludów z różnych kontynentów? Znowu Hirszfeld. Jednocześnie, obok działalności naukowej, profesor był człowiekiem gotowym ryzykować własne życie dla ratowania życia innych niezależnie od pochodzenia i narodowości. Oto zarys sylwetki Ludwika Hirszfelda, bohatera, o którym mało kto dziś w Polsce pamięta, poza nazwami placów i ulic w miastach takich jak Wrocław, z którym Ludwik Hirszfeld był związany od 1945 roku. Paradoksalnie, jego życie i działalność jest bardziej znana przeciętnemu Serbowi niż Polakowi, dlaczego? Na to pytanie i wiele innych postaram się odpowiedzieć, zabierając Państwa w pierwszy grudniowy dzień w podróż po życiu wspaniałego człowieka jakim był profesor Hirszfeld.

Katarzyna Cieplińska-Olejnik, wrocławianka, absolwentka historii Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na co dzień nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym Nr IV. Od lat jest zaangażowana w promowanie tolerancji i otwartości w relacjach międzyludzkich zarówno w ramach edukacji szkolnej jak i poprzez współpracę z instytucjami działającymi na rzecz zwalczania ksenofobii, nietolerancji i szowinizmu (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego). Od 2019 roku uczestniczy w projekcie prowadzonym przez Fundację Bente Kahan pt. Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu) w ramach którego opracowała cykl scenariuszy zajęć edukacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie, do których punktem wyjścia są dwie wystawy w Synagodze pod Białym Bocianem: „Nieukończone Życia” oraz „We władzy oszustwa. Potęga propagandy nazistów”.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach projektu Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości. Przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu
Accessibility