„Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)”
projekt edukacyjny Fundacji Bente Kahan finansowany ze środków Gminy Wrocław.
Projekt skierowany jest do nauczycieli, edukatorów i pedagogów oraz uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, chociaż ciekawe wątki odnajdą w nim także inne grupy, jak np. seniorzy. Punktem wyjścia projektu są dwie wystawy, znajdujące się we wrocławskim Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem: „Nieukończone Życia” (opowiadająca historie żydowskich artystów tworzących przed i w trakcie II wojny światowej) oraz „We władzy oszustwa. Potęga propagandy nazistów” (ukazująca mechanizmy i działanie nazistowskiej propagandy).
W ramach działań projektowych, we współpracy ze znakomitymi pedagogami i metodykami przygotowane zostały scenariusze lekcji zgodne z aktualną podstawą programową takich przedmiotów, jak historia, język polski, nauka o społeczeństwie czy etyka, przewodnik metodologiczny oraz film edukacyjny „Patrz mi w oczy…” w reż. Pawła Sali, będący świetnym punktem wyjścia do zajęć o mowie nienawiści i jej konsekwencjach.
Wszystkie materiały znajdą Państwo na dedykowanej stronie internetowej projektu.
Zdaniem twórców projektu, edukacja musi służyć rozumieniu nie tylko historii ale też czasom nam współczesnym. Poznanie dziejów Zagłady powinno być punktem początkowym dyskusji o ksenofobii, wykluczeniu, tolerancji i wzajemnym szacunku, dyskusji o wyborach, które podejmowane przez nas i naszych uczniów dzisiaj, rzutują na przyszłość całego społeczeństwa.
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas materiałami oraz przeprowadzenia zajęć w Synagodze Pod Białym Bocianem.