Kategoria: Projekty

Przywracanie dziedzictwa żydowskiego – wesprzyj naszą działalność!

  1. Strona główna
  2. Projekty
  3. Przywracanie dziedzictwa żydowskiego – wesprzyj naszą działalność!
Udostępnij ten wpis:

Drodzy Państwo,

Udział Fundacji Bente Kahan w przywracaniu dziedzictwa żydowskiego oraz wydarzenia kulturalne i edukacyjne od ponad 13 lat zmieniają nasze współczesne miasto Wrocław. By kontynuować działania, potrzebujemy Państwa wsparcia. Wspomóc nas można darowizną przekazaną na nasze konto:

Fundacja Bente Kahan
ul. Pawła Włodkowica 5
50-072 Wrocław

NIP: 897-171-32-67
Konto: 13 1500 1155 1211 5005 6117 0000
IBAN: PL 13 1500 1155 1211 5005 6117 0000
BIC (SWIFT CODE): WBKPPLPP

Rok 2018 jest wyjątkowy, świętować będziemy stulecie Niepodległości Polski. To również rok, w którym obchodzić będziemy inne bardzo ważne rocznice, które jako Fundacja czujemy się w obowiązku upamiętnić (więcej informacji poniżej). Od lat zajmujemy się renowacją kompleksu synagogalnego, obecnie remontujemy przestrzenie mykwy i piwnicy w celu szerokiego udostępnienia obiektów na potrzeby kulturowo-edukacyjne (dzięki Funduszom Unii Europejskiej, Miasta Wrocław i Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury).

Naszym stałym wyzwaniem jest dbałość o dziedzictwo i kulturę żydowską, czynimy to między innymi prowadząc Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem (działalność wspierana przez Gminę Wrocław obejmuje koncerty, spektakle, pokazy filmów, wystawy, spotkania). Realizacja celów statutowych Fundacji nie jest możliwa bez mecenatu instytucji państwowych, publicznych i prywatnych.

Zwracając się o wsparcie, chcielibyśmy, aby nasze działania wspólnie z Państwem przyczyniały się w dalszym ciągu do budowania mostów i rozwoju dialogu międzykulturowego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowane na rok 2018, na realizację których potrzebujemy wsparcia:

  • Upamiętnienie 50. rocznicy marca roku 1968, kiedy ponad cztery tysiące Polskich Żydów zostało wygnanych z Dolnego Śląska przez komunistyczne władze, 7-15 marca (spektakle edukacyjne dla szkół, wykłady, pokazy filmowe, koncert)
  • Dni Izraela, w związku z 70. rocznicą Powstania Państwa Izrael, 5-7 maja (koncert, wykłady, pokazy filmowe warsztaty)
  • Koncertowe Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem, 29 lipca – 2 września (cykl sześciu koncertów z udziałem międzynarodowych artystów, w każdą niedzielę)
  • Europejski Dzień Kultury Żydowskiej, 2 września (wystawy, wykłady, warsztaty)
  • Dni otwarte w nowo odrestaurowanych przez Fundację przestrzeniach mykwy i piwnicy synagogi , 13-15 października (wystawy, wykłady, koncerty, pokazy filmowe)
  • Dni Wzajemnego Szacunku, 7-9 listopada (połączone z Obchodami Stulecia Niepodległości Polski, poświęcone tematyce mniejszości)

   

Nasze Tweety

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Unikatowy album dokumentujący obchody 4. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w portalu http://delet.pl:
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1138322

#ŁaczyNasPamieć #Warszawa

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility