Udostępnij tę stronę:

Lekcja online: co ma pies do grupy krwi, czyli słów kilka o Ludwiku Hirszfeldzie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lekcja online: co ma pies do grupy krwi, czyli słów kilka o Ludwiku Hirszfeldzie

01/12/2020 dnia 18:00 - 19:30

01.12, godz. 18:00 – online

 

Macie grupę krwi B? A może AB? To odkrycie wraz zasadami dziedziczenia grup krwi to jedno z wielu osiągnięć profesora Ludwika Hirszfelda. Testy na ojcostwo? Hirszfeld po raz drugi. Badania nad pochodzeniem i pokrewieństwem ludów z różnych kontynentów? Znowu Hirszfeld. Jednocześnie, obok działalności naukowej, profesor był człowiekiem gotowym ryzykować własne życie dla ratowania życia innych niezależnie od pochodzenia i narodowości. Oto zarys sylwetki Ludwika Hirszfelda, bohatera, o którym mało kto dziś w Polsce pamięta, poza nazwami placów i ulic w miastach takich jak Wrocław, z którym Ludwik Hirszfeld był związany od 1945 roku. Paradoksalnie, jego życie i działalność jest bardziej znana przeciętnemu Serbowi niż Polakowi, dlaczego? Na to pytanie i wiele innych postaram się odpowiedzieć, zabierając Państwa w pierwszy grudniowy dzień w podróż po życiu wspaniałego człowieka jakim był profesor Hirszfeld.

 

Katarzyna Cieplińska-Olejnik, wrocławianka, absolwentka historii Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na co dzień nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym Nr IV. Od lat jest zaangażowana w promowanie tolerancji i otwartości w relacjach międzyludzkich zarówno w ramach edukacji szkolnej jak i poprzez współpracę z instytucjami działającymi na rzecz zwalczania ksenofobii, nietolerancji i szowinizmu (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego). Od 2019 roku uczestniczy w projekcie prowadzonym przez Fundację Bente Kahan pt. Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu) w ramach którego opracowała cykl scenariuszy zajęć edukacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie, do których punktem wyjścia są dwie wystawy w Synagodze pod Białym Bocianem: „Nieukończone Życia” oraz „We władzy oszustwa. Potęga propagandy nazistów”.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach projektu Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości. Przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu.

 

 

Szczegóły

Data:
01/12/2020
Czas:
18:00 - 19:30

Organizator

Fundacja Bente Kahan

Miejsce

Synagoga pod Białym Bocianem
Pawła Włodkowica 5
Wrocław, Dolnośląskie 50-072 Poland
+ Google Map
Telefon:
+48 71 782 81 23
Strona internetowa:
https://fbk.org.pl/
Menu
Accessibility