Udostępnij tę stronę:

Lekcja online: Spóźniona odpowiedź? Wieś i Zagłada w polskiej literaturze

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lekcja online: Spóźniona odpowiedź? Wieś i Zagłada w polskiej literaturze

08/12/2020 dnia 18:00 - 19:30

W obecnych badaniach nad Zagładą Żydów można zauważyć zmianę paradygmatu. Określa ją z jednej strony tendencja do reorientowania i poszerzania pola badawczego o tematy pomijane lub niedostatecznie opracowane, a z drugiej – zwrot ku lokalności, który afirmuje badania mikrohistoryczne lub studia przypadku. Ujęcie Zagłady z perspektywy lokalnej wiąże się również z obserwowaną obecnie zmianą topografii badań. Uwaga badaczy przenosi się bowiem z centrum na peryferie, z miasta na wieś. Trajektoria badań historyków tworzy istotny kontekst dla literatury przedstawiającej wieś, zwłaszcza dla utworów podejmujących problematykę uwikłania polskiej wsi w Zagładę. Przedmiotem namysłu będzie odpowiedź polskiej literatury na doświadczenie Zagłady na wsi – proponowane przez nią strategie opowiadania, ujęcia relacji polsko(chłopsko)-żydowskich, a szczególnie postawy chłopów jako postronnych Zagłady.

Karolina Koprowska – doktorantka kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka Diamentowego Grantu, w ramach którego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą miejsca urodzenia jako kategorii badań kulturowych. Autorka książki Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków (2018), współredaktorka publikacji: Świadek: jak się staje, czym jest? (2019), „jak burgund pod światło…” szkice o Zuzannie Ginczance (2018). Stypendystka m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, YIVO Institute for Jewish Research i The Rothschild Foundation.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach projektu Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości. Przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu.

Organizator

Fundacja Bente Kahan

Miejsce

Synagoga pod Białym Bocianem
Pawła Włodkowica 5
Wrocław, Dolnośląskie 50-072 Poland
+ Google Map
Telefon:
+48 71 782 81 23
Strona internetowa:
https://fbk.org.pl/
Menu
Accessibility