Wystawa „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” pokazuje rolę niemieckiej policji w czasach nazizmu. Policja była głównym instrumentem służącym utrzymaniu władzy przez reżim nazistowski, który od początku istnienia aż do upadku mógł liczyć na jej wsparcie.
Wszystkie jednostki niemieckiej policji dopuszczały się aktów terroru i zbrodni w imię ideologii nazistowskiej na początku na terenie Rzeszy Niemieckiej, a po wybuchu wojny w 1939 r. także na innych ziemiach opanowanych przez Wehrmacht. Szczególnie w Europie Wschodniej niemiecka policja dopuszczała się masowych prześladowań ludności cywilnej.
Wystawa została stworzona przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych i Senatorów Krajów Związkowych w Niemczech oraz dzięki zaangażowaniu doktora Detlefa Grafa von Schwerin i kuratora Wolfganga Schulte.
Wersja objazdowa w języku polskim, niemieckim i angielskim, którą po raz pierwszy zaprezentowano w roku 2018 w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, powstała z inicjatywy koordynatora niemiecko-polskiej współpracy między społecznej i przygranicznej, premiera Brandenburgii, doktora Dietmara Woidke, oraz dzięki finansowemu wsparciu Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
We Wrocławiu wystawa będzie prezentowana od 4 listopada 2019 r. do połowy stycznia 2020 r. w Synagodze pod Białym Bocianem, dzięki współpracy z Konsulatami Generalnymi Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Krakowie.
Wernisaż 4 listopada o godz. 17.00
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)