Kategoria: Koncerty, Wydarzenia

Koncert inaugurujący Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem [29.07]

  1. Strona główna
  2. Projekty
  3. Koncerty
  4. Koncert inaugurujący Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem [29.07]
Udostępnij ten wpis:

Bente Kahan (Polska/Norwegia) & Marco Valabrega (Włochy) & Ronen Nissan (Austria/Izrael)

Niedziela, 29.07.2018, g. 18:00
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem
Włodkowica 5a, Wrocław

Zapraszamy na koncert inaugurujący dwunastą edycję festiwalu muzycznego Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem. W niedzielę, 29. lipca, na scenie wrocławskiej synagogi spotka się trójka żydowskich artystów, prezentując swoje osobiste muzyczne historie wywodzące się z różnych regionów i tradycji.

Bilety (35/25zł) dostępne w salonach EMPiK, na stronie ticketmaster oraz godzinę przed koncertem w synagodze. Kontakt: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540.

Pełny program festiwalu: Muzyczne „Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem” – 5 koncertów

Bente Kahan – urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyk, reżyserka i dramatopisarka, od 2001 roku mieszka we Wrocławiu. Absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, koncertuje od 1981 roku. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w 1983 r. Karierę aktorską rozpoczęła w teatrach narodowych w Izraelu i w Norwegii, w tym samym czasie zajęła się również pisaniem własnych monodram. W 1990 roku zdecydowała się skupić swoją artystyczną działalność na tematyce historii i dziedzictwa Żydów europejskich. W ostatnich latach poświęca szczególną uwagę artystom, którzy tworzyli w obozach Zagłady, gettach. Wykonuje utwory Ilse Weber oraz Mordechaja Gebritiga. Stworzyła także muzyczne wersje do przetłumaczonych na język angielski wierszy Tadeusza Różewicza.

Marco Valabrega – urodzony w Rzymie, w rodzinie żydowskiej o artystycznych tradycjach. Ukończył konserwatorium muzyczne w klasie skrzypiec i aktówki. Związany był z operą w Rzymie, orkiestrą telewizji Rai oraz wieloma innymi składami, z którymi podróżował po Europie. Jak przyznaje, misja tworzenia i eksplorowania muzyki żydowskiej nie dawała mu spokoju, przez co rozpoczął własny projekt badawczy, poświęcony muzyce europejskich Żydów.

Ronen Nissan – urodzony w Izraelu wszechstronny dyrygent i aranżer, Dyrektor Artystyczny Chóru i Orkiestry Kameralnej im. St. Stephen’s w Tulln w Dolnej Austrii. Tworzy muzykę muzykę sakralną, filmową oraz do klasyczną opartą na dziełach kompozytorów prześladowanych przez nazistów. W ubiegłym roku wystąpił po raz pierwszy we wrocławskiej synagodze ze swoim projektem “Vienna Tango Quintet”. Zachwycił publiczność zarówno współczesnymi wersjami klasycznych tang, jak i tangami oryginalnie pisanymi w jidysz, łączącymi żydowską i argentyńską tradycję muzyczną.

29.07 | 5.08 | 12.08 | 19.08 | 26.08 |
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem – festiwal złożony z cyklu muzycznych spotkań z artystami, prezentujących bogactwo europejskiej muzyki żydowskiej.

Koncerty organizowane w ramach Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl). Oficjalny sponsor: BNY Mellon (Poland) SP. z o. o.

Nasze Tweety

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Unikatowy album dokumentujący obchody 4. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w portalu http://delet.pl:
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1138322

#ŁaczyNasPamieć #Warszawa

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility