Trwają prace w mykwie i piwnicach Synagogi Pod Białym Bocianem

  1. Strona główna
  2. Fundacja
  3. Trwają prace w mykwie i piwnicach Synagogi Pod Białym Bocianem
Udostępnij ten wpis:

W czasie, gdy polecamy i przygotowujemy się do Muzyczne „Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem” – 5 koncertów w piwnicach i mykwie przygotowujemy nowe przestrzenie wystawiennicze. Oficjalne otwarcie już w październiku.

Renowacja możliwa jest dzięki grantom Unii Europejskiej, Miasta Wrocław i Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

Więcej informacji:

Trwa prowadzona przez Fundację Bente Kahan renowacja piwnic synagogi oraz zabytkowej mykwy – rytualnej łaźni znajdującej się przy Synagodze Pod Białym Bocianem.Mykwa jest miejscem, które od początku XX-wieku do 1968 roku (z przerwą w latach wojennych) służyło Żydom z Breslau i Wrocławia jako łaźnia rytualna. Jest kolejnym pomieszczeniem (po budynku synagogi i szulu – małej sali modlitewnej), którego renowację prowadzimy. W 2016 i 2017 roku udostępniliśmy przestrzeń mykwy zwiedzającym kilkukrotnie – organizując zwiedzania z Danielle Chaimovitz-Basok, która tłumaczyła czym jest mykwa, w jaki sposób jest używana.

Mykwa i piwnica stanowić będą dodatkowe przestrzenie wystawiennicze, po ich otwarciu Synagoga Pod Białym Bocianem stanie się unikatowym na światową skalę kompleksem.

Nasze Tweety

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Unikatowy album dokumentujący obchody 4. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w portalu http://delet.pl:
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1138322

#ŁaczyNasPamieć #Warszawa

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility