Kategoria: Projekty

Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  1. Strona główna
  2. Projekty
  3. Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Udostępnij ten wpis:

Fundacja Bente Kahan zaprasza na wydarzenia wokół

Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26-28 stycznia 2020 r. 

w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem

Włodkowica 5, Wrocław

26 stycznia:

godz. 17.30 – wręczenie MEDALU 75-LECIA MISJI KARSKIEGO Tomaszowi Sikorze (wrocławskiemu muzykowi, animatorowi kultury i promotorowi zbliżenia kultur i narodów) – Towarzystwo Jana Karskiego / Jan Karski Society

godz. 18.00 – pokaz filmu o Janie Karskim “Moja Misja” (reż. M.Fajbusiewicz i W. Piasecki, Polska 1996; film w języku polskim z angielskimi napisami)

Medal został przyznany w grudniu 2019 roku przez Towarzystwo Jana Karskiego za odwagę usuwania antysemityzmu z przestrzeni publicznej. Jan Karski był i pozostaje ikoną walki z antysemityzmem i podłymi stereotypami, jakie to zjawisko generuje. Medal trafia do ludzi, którzy podzielają dzieło Karskiego  oraz w sobie dostępny sposób i w uznanej za właściwą formie mówią „Nie!” antysemityzmowi. Tomasz Sikora, wrocławski muzyk, animator kultury i promotor zbliżania kultur i narodów, doprowadził do usunięcia z sieci magazynów OBI Polska zniesławiających antysemickich podobizn Żydów liczących pieniądze. 

Ceremonię uświetni występ artystyczny laureata wraz z Markiem Otwinowskim, z premierowym i specjalnie dedykowanym Janowi Karskiemu utworze muzycznym.

Więcej informacji o Janie Karskim u jego misjach można znaleźć tutaj.

 

27 stycznia:

godz. 18.30 – pokaz filmu “Kto napisze naszą historię” (reż. Roberta Grossman, USA/Polska 2018; film w języku angielskim z polskimi napisami) oraz prezentacja i dyskusja z Krzysztofem Rozenem (członkiem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i autorem programu Oneg Szabat)

„Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman pod postacią fabularyzowanego dokumentu opowiada niezwykłą historię o przedsięwzięciu, obok którego nie można przejść obojętnie, mianowicie – podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, które w 1940 roku zostało założone przez Emanuela Ringelbluma. Celem archiwum było zbieranie informacji na temat codziennych trudów w getcie oraz dokumentowanie tego. Archiwum Ringelbluma jest przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Podziemne archiwum getta warszawskiego jest zbiorem unikalnym zarówno dlatego, że dotyczy największego getta utworzonego przez nazistów (znajdują się w nim także materiały dotyczące losów społeczności żydowskiej na różnych innych obszarach okupacji hitlerowskiej), jak też ze względu na okoliczności jego powstania.

Film „Kto napisze naszą historię” przybliża postać Emanuela Ringelbluma i organizacji „Oneg Szabat”. Organizację tę tworzyli żydowscy intelektualiści oraz działacze społeczni. W filmie możemy zobaczyć sceny zarówno archiwalne nagrania pochodzące z archiwów, jak i sceny z udziałem aktorów. Ważne odnotowania jest, że narratorem filmu jest Adrien Brody, znany z filmu Romana Polańskiego „Pianista”. W filmie zobaczymy m.in. Jowitę Budnik, Piotra Głowackiego, a także Karolinę Gruszkę.

28 stycznia:

godz. 18.00 – wykład “Pamięć Auschwitz po 75 latachdr Alicji Bartuś (Kierowniczki Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, Przewodniczącej Fundacji na Rzecz MDSM w Oświęcimiu)

Tytuł wystąpienia nawiązuje do dramatycznych, a z punktu widzenia wielu – nie tylko –  polskich rodzin wręcz traumatycznych wydarzeń z Auschwitz. Zwyczajnym ludzkim odruchem – żyjąc w dostatnim europejskim kraju – chciałoby się je zostawić za sobą, a może nawet wyprzeć z pamięci. Równocześnie jednak pamięć o tamtym okresie jest niezbywalnym elementem polskiej tożsamości. Dlatego tak ważne jest nauczanie o II wojnie kolejnych pokoleń oraz kształtowanie na tym fundamencie postaw wobec współczesności. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wnioski z badań prowadzonych przez dr Alicję Bartuś wśród młodzieży ze szkół średnich w okresie 2016-2019, która odwiedzała Muzeum Auschwitz oraz szersza refleksja na ten temat uniwersalizacji pamięci o Auschwitz we współczesnym świecie.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia, liczba miejsc ograniczona

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Nasze Tweety

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Unikatowy album dokumentujący obchody 4. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w portalu http://delet.pl:
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1138322

#ŁaczyNasPamieć #Warszawa

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility