Bente Kahan, Honorowa Obywatelka Wrocławia zaprasza na koncert
„Home – Piosenki i osobiste opowieści europejskich Żydów”

10.03.2018, g. 20:00
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej W Synagodze Pod Białym Bocianem, Włodkowica 5a

Bilety: 35/25zł 
Dostępne już wkrótce na www.ticketmaster.pl oraz w punktach sprzedaży (salony EMPiK), a także godzinę przed koncertem w synagodze.

Bente opowiada swą historię, poczynając od XIII wiecznej Hiszpanii – sięgają tam korzenie jej drzewa genealogicznego. Śpiewa w żydowskich językach:  jidysz, ladino i i hebrajskim, a także w językach narodów, wśród których żyła jej rodzina.                                                                                                                 
Śpiewa żydowskie pieśni , w których słychać wpływ europejskiego folkloru i tradycji.
Obrazy i zdjęcia stanowią tematyczne uzupełnienie muzycznej opowieści Bente.

Bente Kahan urodziła się w Norwegii. Jest żydowską aktorką, muzykiem, reżyserką i dramatopisarką, która od 2005 roku pełni funkcję dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Założona przez nią Fundacja Bente Kahan była odpowiedzialna za renowację Synagogi pod Białym Bocianem, która zakończyła się w maju 2010 roku.

Jest absolwentką studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku. Występuje od 1981 roku. Karierę zaczęła na deskach Habimy – narodowej sceny Izraela i Teatru Narodowego Norwegii. Po wielu latach pracy aktorskiej w teatrach w Oslo, rozpoczęła występy we własnych monodramach, pisanych wspólnie z norweską reżyserką teatralną Ellen Foyn Bruun. W 1990 roku założyła spółkę producencką Teater Dybbuk–Oslo, a jej pierwsze produkcje powstały w Warszawie.

W 2000 roku Bente Kahan za swe zasługi artystyczne została wyróżniona przez Norweską Radę Kultury. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a w roku 2010 – po otwarciu odrestaurowanej Synagogi – Tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Niemiecko-Polską Nagrodę Kulturalną Śląska. Tego samego roku została nagrodzona Medalem Zasłużony dla Tolerancji, wręczanym przez Fundację Ekumeniczna Tolerancja. W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku. POLCUL – Fundacja Jerzy Boniecki wyróżniła Bente Kahan nagrodą za budowanie mostów ponad podziałami etnicznymi i religijnymi, ochronę dziedzictwa i historii Żydów dolnośląskich. Od czerwca roku 2017 Bente Kahan jest Honorową Obywatelką Wrocławia.

Bente nagrała osiem płyt, na ostatniej, zatytułowanej Only a Human Being, śpiewa poezję Tadeusza Różewicza po angielsku.

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)