Zapraszamy do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem na ekspozycję wystawy „Tożsamości kobiet żydowskich” (Dni Dziedzictwa Żydowskiego we Wrocławiu)

Przedstawiamy postaci kilku wybitnych Żydówek z Breslau (niemieckiego Wrocławia), którym udało się wykorzystać potencjał, jaki dawał im pędzący ku nowoczesności świat, które zmieniały zastaną rzeczywistość i stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń. Ogólnospołeczna emancypacja kobiet wpłynęła na pozycję Żydówek w ich własnej grupie kulturowej. Mimo swojej podwójnie mniejszościowej pozycji, żydowskie kobiety zaczęły uprawiać wolne zawody, tworzyć organizacje społeczne i walczyć o równe prawa w tym samym czasie, co ich chrześcijańskie współobywatelki.

Zostały również podwójnie zapomniane – jako Żydówki, i jako Niemki – chcemy więc przypomnieć ich herstorie, które wpłynęły na dzieje naszego miasta, ale też zmieniły postrzeganie kobiet i ich roli we współczesnych im społeczeństwach.

Wstęp wolny, zapraszamy w godzinach otwarcia synagogi (pn-czw 10:00-17:00, pt i nd 10:00-16:00)

Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy 7 listopada 2018 roku podczas Dni Wzajemnego Szacunku / Days of Mutual Respect 2018

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wrocław.