Kategoria: Wydarzenia

Młodzi Obywatele Kultury w Synagodze Pod Białym Bocianem

  1. Strona główna
  2. Wydarzenia
  3. Młodzi Obywatele Kultury w Synagodze Pod Białym Bocianem
Udostępnij ten wpis:

Publikujemy relację Pani Magdaleny Szafrańskiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 71 we Wrocławiu z ostatniej debacie młodzieży w synagodze. Wrocławscy uczniowie rozmawiali w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej o Wielokulturowym Wrocławiu:

MŁODZI OBYWATELE KULTURY „Ja, ty, my – aktywni w świecie kultury”.

23 maja 2018 r., dzięki uprzejmości Fundacji Bente Kahan gościliśmy w przepięknie odnowionej Synagodze „Pod Białym Bocianem”, za co bardzo serdecznie dziękujemy gospodarzom. W tym dniu odbyła się debata dotycząca zalet i wad wielokulturowego Wrocławia. Organizatorami forum były dwie wrocławskie placówki: Szkoła Podstawowa
Nr 71 z oddziałami Gimnazjum Nr 14 oraz Liceum Ogólnokształcące Nr V, a współpracowali z nami nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 108.

Prowadzący debatę, gimnazjaliści oraz licealiści, zadawali gościom szereg pytań, również kontrowersyjnych, które stały się początkiem ciekawej i emocjonującej dyskusji. Punktem wyjścia były filmy z udziałem obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu oraz sonda uliczna, z których wynikało, iż obcokrajowcy czują przyjazną atmosferę miasta. Nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej Nr 108 przedstawił na osi czasu, w prezentacji multimedialnej, genezę wielokulturowego Wrocławia od czasów Księstwa Czeskiego, poprzez okres Piastowski, Habsburski, Pruski, aż do czasów współczesnych, gdy miasto włączono w granice Polski. W dyskusji, oprócz młodzieży z ośmiu wrocławskich szkół (LO Nr I, V, Zespołu Szkół Nr 6, Technikum Nr 13, SP Nr 5, 71, 77, 109), głos zabrali także przedstawiciele placówek kulturalno – edukacyjnych (m.in.: WCRS, Fundacji Bente Kahan).

Wspólnie doszliśmy do wniosków, iż:

Wrocław jest miastem wielokulturowym i efekty tego zjawiska są zauważalne w różnych dziedzinach życia społecznego, choć otwartość jego mieszkańców względem cudzoziemców czasami pozostawia wiele do życzenia

– walcząc ze stereotypami, w przyszłości możemy wpływać na lepszy klimat miasta, na jego większą otwartość i tolerancję

– Polska przestała być państwem homogenicznym (jesteśmy Unią Europejską) i należymy do wielu organizacji, struktur międzynarodowych

– trudna sytuacja polityczna i ekonomiczna wielu części świata wpływa na procesy emigracyjne, które widoczne są także we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie uświetniły występy uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 108 (taniec żydowski i piosenka z filmu „Skrzypek na dachu”) oraz Katarzyny Czekanowskiej, która wykonała dwie tradycyjne piosenki ukraińskie.

Spotkanie zakończyło się wycieczką z edukatorami, (Paniami: Malwiną Tuchendler oraz Małgorzatą Hućko) połączoną ze zwiedzaniem synagogi i poznaniem kultury żydowskiej.

Debata była ograniczona czasowo, więc większość problemów pozostała otwarta i stanowi pole do innych dyskusji, czy też działań młodzieżowych. Cieszymy się, że udało nam się zrealizować kolejny temat w ramach programu „Ja, ty, my aktywni w świecie kultury”.

A dziś już zapraszamy na grę miejską (29 maja 2018 r.), przygotowaną przez uczniów
i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 71 i 32, dotykającą również wielokulturowości, pod hasłem: „Wiele kultur, różni ludzie, jeden Wrocław”.

  

Nasze Tweety

#tegoDnia W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. https://polin.pl/pl/rocznica-pogromu-zydow-w-kielcach

Oglądaliście już Unorthodox i One of Us? Jesteście ciekawi jak wygląda życie społeczności chasydzkich nie tylko w serialach? Dzięki literaturze byłych chasydów, dr Tworek opowie Nam o ich życiu i relacjach z nie-chasydzkim światem.
Zapraszamy na spotkanie już 29ego czerwca!

Unikatowy album dokumentujący obchody 4. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w portalu http://delet.pl:
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1138322

#ŁaczyNasPamieć #Warszawa

Pokaż więcej Tweetów
Menu
Accessibility